Camsı karbon elektrot yüzeyine çeşitli fenantrolin türevlerinin modifikasyonu, yüzey karakterizasyonu, elektrokimyasal ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Modification of glassy carbon electrodes with various phenantroline derivatives, characterization of surfaces, investigation of the electrochemical and spectroscopic properties
  1. Tez No: 178275
  2. Yazar: YASEMİN ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER YAZICIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tez çalışmasında, 1, 10?Fenantrolin türevlerinin sulu ve susuz ortamda Camsı karbon elektrot (GC) yüzeyinde elektrokimyasal davranışları dönüşümlü voltametri tekniği ile incelenmiştir. Sulu ortam çalışmalarında farklı pH'larda Britton Robinson (BR) tamponu kullanılırken, susuz ortam çalışmalarında asetonitrilde (ACN) 0.1 M olacak şekilde hazırlanmış tetrabütilamonyum tetrafloraborat (TBATFB) çözeltisi tercih edilmiştir. Yüzey modifikasyon deneyleri +1.2/+2.7 V potansiyel aralığında, 100 mV/s tarama hızında, 30 döngülü olarak gerçekleştirilmiştir. Her iki ortamda da elde edilen yüzeylerin dönüşümlü voltametri tekniği ile redoks problar varlığında elektrokimyasal olarak ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi tekniği ile spektroskopik olarak ayrıca susuz ortamda elde edilen yüzeylerin temas açısı ve elipsometri teknikleriyle yüzey karakterizasyonları yapılmıştır. Elde edilen yüzeyler metal tutuculukları, metallerin ayrılması ve biyomateryallere karşı ilgileri bakımından karşılaştırılmış ve bu uygulama alanlarında değerlendirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the electrochemical behavior of 1, 10?Phenantroline derivatives on the Glassy Carbon (GC) electrode surface in aqueous and non?aqueous media were determined with cyclic voltammetry. While in the experiments of aqueous media, Britton Robinson (BR) in different pHs was used, in non?aqueous experiments tetrabutylammonium tetrafluoroborat (TBATFB), that was prepared in acetonitril (ACN) as 0.1 M, was chosen. Surface modification experiments were realized in +1.2/+2.7V potential range at 100 mV/s as 30 cycle. For both of the media, electrochemical characterization was made in the presence of redox probes with cyclic voltammetry and spectroscopic characterization was realized with electrochemical impedance spectroscopy in addition to this for non?aqueous media the surfaces that were obtained were also characterized with contact angle and elipsometer techniques. Their metal adsorption, separation of metal mixtures and interest to biologic materials were investigated and they were evaluated in these fields.