Karkamış - Gaziantep kentsel gelişiminde yeşil alanlarının değerlendirilmesi
Examination of green areas in Karkamiş - Gaziantep urban development area
- Tez No: 178359
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırma, Gaziantep'in Karkamış kentsel bölümünde yürütülmüştür. Araştırmanın amacı, Karkamış ilçesinin kentsel gelişimine ve geçmişten günümüze ilçenin yapılaşmasına etki eden faktörlerin araştırılması, bu doğrultuda kentin mevcut açık ve yeşil alanlarının nazım imar planı bağlamında irdelenmesi, kent içerisinde bulunan eski Karkamış Krallığına ait arkeolojik sit alanının Açık Hava Müzesi (Arkeolojik Park) olabilirliğinin araştırılmasıdır.Araştırma da elde edilen sonuçlara göre, çalışma alanında açık ve yeşil alanların artan nüfusa göre yetersiz, bakımsız ve ihtiyaçlara cevap veremeyecek bir durumda olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu eksikliğin giderilmesi için, rekreasyon alanlarına öncelik veren strateji planı geliştirilmeli ve 2. derece arkeolojik sit olan eski kent alanı Açık Hava Müzesi (arkeolojik park) olarak turizme kazandırılarak kent ekonomisine katkı sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the urban part of Gaziantep- Karkamış. The purpose of this research is to find out the factors effecting the civic improvement of Karkamış from the past up to now, and regarding to this examine the green and open areas according to the construction plan, and to determine the possibility of making the archeological site zone in the city, which belongs to the ancient kingdom of Karkamış an Open Air Museum.According to the result of this research in the research field the open and green areas are insufficient in comparison to the increasing population, not properly maintained and fail to meet the feeds in order to this, a strategic plan giving priority to recreational areas should be formed and the arcient city area which is a class 2 archeological site zone should be turned into an open air museum (archeological park) in order to benefit the city economy.