Tren, fren papuçlarının aşınmasının deneysel incelenmesi
- Tez No: 1906
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. BAKİ KARAMIŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1987
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
V ÖZET Bu tezde; TÜDEMSAS fabrikalarında, kır dökme demirden üretilen, tren fren papucu "Saboların* aşınması ve bu aşınmayı iyileştir meye yönelik deneysel çalışmalar yapılmıştır. Deneylerde; halen üretilen saboların aşınma durumu ve Cu, Sn aşınmalarından sabo numunelerin aşınmayı nasıl etkiledikleri deneysel olarak tesbit edilmeye çalışılmıştır. Deneylerin aynı şartlarda yapılmasına ö- zen gösterilerek sabit kayma hızında, kayma mesafesi ve uygulanan yüke bağlı olarak aşınma durumu incelenmiştir. Karşı malzemenin aşınması dikkate alınmadan yapılan bu çalışmalarda, özellikle Sn (kalayın) aşınmayı iyileştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In thesis, the wearing of tram brake shoes (i.e. sabos Manufactured from grey cast iron in TÜDEM8AS factories were examined and experi mental works for improving the resistance of these parts were made m these experimens, the wear of sabos manufactured nowadays and how Cu( copper) and Sn(tin) alloys affect the wear of sabos were investigated. Giving close attention to carry out the experiments under similar conditions, the sliding distance under constant sliding speed, and wearing conditions depending on the applied load wera examined. In the experiments, without considering the wear of the contrary material (opposing material, i.e. the steel train wheel), it is seen that especially Sn improwed the resistance to wear.