Galaxy elma çeşidinin yonga ve İngiliz aşılarıyla M9 ve M 26 elma klonal anaçlarına aşılanarak bir yılda fidan eldesi
- Tez No: 178360
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KÜDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, Afyonkarahisar'da 2006 -2007 yıllarında yürütülmüştür.Çalışmada köklü M 9 ve M26 elma anaçları üzerine Fuji Kiku -8 ve Galaxy elmaçeşitleri Yonga ve İngiliz aşı yöntemleri kullanılarak iç mekanda aşılanmıştır. Her biraşı yöntemi ve her bir dikim zamanı için Mart ayı başında 3 tekerrürlü ve hertekerrürde 20 aşılı bitki kullanılmıştır. Bitkilerin bir kısmı Mart ayındakiaşılamalardan hemen sonra dikilmiş, bir kısmı ise +4 Co lik depoya konulmuş veNisan ayında araziye dikilmiştir. Deneme süresince, aşı tutma oranları, fidan boyu,sürgün çapı, anaç çapı ve sürgün boyu gibi özelliklerin ölçümleri yapılmıştır.Dikim zamanı bakımından,1 aylık depolama sonrasında veya direk araziyedikim yapılmasının; aşı tutma oranı, genel gelişme ve fidan kalitesi açısından barizetkisi görülmemiştir. Aşı tutma oranlarında İngiliz aşısı Yonga aşıya göre dahabaşarılı olmuştur. Anaçlardan M26'nın kök çürüklüğüne M 9'dan daha duyarlıolduğu görülmüştür. Sonuç olarak Mart ayında aşılanan fidanlardan bir yıl sonrafidan elde edilmiştir. Bunun ölü sezon denilen bir zamanda yapılması atıl duran işgücü ve materyalin kullanılması imkanını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study have been done to bring to light the possibility of rapid productionby using a standard and an applicable method with some sorts' saplings which havehigh commercial value. The study has been performed for three years, between2004?2007. During the study, Galaxy and Fuji kiku-8 have been grafted in innerplace to M9 and M26 apple rootstocks by using bench grafting and chip buddingtechniques. A part of grafted saplings have been waited in cold storage for onemonth. The other part has been directly planted to the land in march. At the end ofvegetation period; graft survival ratio, shoot length, shoot and rootstock diameterhave been measured.According to the measurements, there is no difference between the plantswhich were stored and the plant which were planted directly. İn addition to this, nodifferent effects on rootstock and species, graft survival ratio, shoot length and shootdiameter were measured. From these aspects such as graft survival ratio, shoot lengthand shoot diameter; bench graft method is better than chip budding. On the contrarylots of deceases owing to the root putrefaction in M26 apple rootstock wereobserved.