Güneydoğu Anadolu bölgesi pamuk ekim alanlarındaki avcı böceklerden Orius spp. (Hemiptera: Anthocorıdae)'nin popülasyon gelişiminin belirlenmesi, en yaygın türün biyolojik özellikleri ve bazı pestisitlerin bunlara etkileri
Determination of species, population development, biological characters of the most abundant species and effect of some pesticides on Orius spp. (Hemiptera: Anthocoridae) in cotton cultivars in southeast Anatolia region
- Tez No: 178380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KAZAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada Güneydoğu Anadolu Bölgesi pamuk ekim alanlarındaki avcı böceklerden Orius spp., yoğunlukları, popülasyon gelişimleri, en yaygın türün biyolojik özellikleri ve bazı pestisitlerin laboratuvar ve tarla koşullarındaki yan etkileri belirlenmiştir.Çalışma sonucunda Anthocoridae familyasına ait Orius albidipennis (Reuter), Orius horvathi (Reuter), Orius vicinus (Ribaut), Orius niger Wolff ve Orius laevigatus (Fieber) olmak üzere toplam 5 tür belirlenmiştir. Bunlardan O. albidipennis Türkiye faunası için ilk kayıt olup, çalışmanın yapıldığı alanlarda 2005-2006 yıllarında ortalama % 91.98 bulunma oranıyla en hakim tür olarak saptanmıştır. Avcı böcek popülasyonu çalışmanın yapıldığı her iki yılda da Ağustos ayı ortalarında tepe noktası oluşturmuştur. Çalışmada O. albidipennis'in 25±1 oC sıcaklık ve % 65±5 orantılı nem koşullarında ortalama yumurta açılma, ergin öncesi gelişme, preovipozisyon, ovipozisyon, postovipozisyon süreleri ve ergin dişi ömrü sırasıyla 4.14±0.75, 13.98±1.28, 3.72±0.81, 26.22±2.88, 7.37±1.39 ve 37.31±1.79 gün bulunmuştur. Yumurtlama periyodu boyunca dişi başına bırakılan ortalama yumurta sayısı 85.07±10.64 adet ve yumurta açılma oranı % 69.01±6.29 olarak bulunmuştur. Denemeye alınan pestisitlerin laboratuvar koşullarında O. albidipennis nimf ve erginlerine genel olarak zararlı, yumurtalarına orta zararlı; tarla koşullarında ise avcı böcek nimf ve erginlerine yine orta zararlı oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the population development, densities, biological characters of the most abundant species, and side effect of some pesticides in laboratory and field condition on predator Orius spp. was determined in cotton cultivars in Southeast Anatolia Region in Turkey.In the study areas, totally 5 species belonging Anthocoridae family were identified, which are Orius albidipennis (Reuter), Orius horvathi (Reuter), Orius vicinus (Ribaut) Orius niger Wolff, and Orius laevigatus (Fieber). O. albidipennis is the first record for Turkey fauna, and was determined the most abundant in the study years of 2005-2006, by the 91.98% ratio. The population of Orius species reached the its highest level in middle of August in both two study years. The most common predatory species O. albidipennis completed egg hatching, pre-adult, preoviposition, oviposition and postoviposition periods in 4.14±0.75, 13.98±1.28, 3.72±0.81, 26.22±2.88, and 7.37±1.39 days respectively at 25±1 0C and 65±5% RH. Adult female longevity was found 37.31±1.79 days. During the oviposition period females laid an average 85.07±10.64 eggs per female and egg hatching ratio was 69.01±6.29%. In general the effect of some pesticides were harmful to nymph and adults and moderate harmful to eggs of O. albidipennis under laboratory conditions, also moderate harmful to active stages of Orius spp. in field conditions.