Bartın kent merkezi ve yakın çevresi rekreasyon alanlarının saptanması ve değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A research on the determination and evaluation of the recreation areas of Bartın city center and its environs
- Tez No: 178381
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LATİF GÜRKAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
İnsanların rekreasyon ihtiyacı, ağırlaşan hayat şartları, sosyo-ekonomik yaşamdaki sorunlar ve iş yoğunluğu nedeniyle gün geçtikçe artmaktadır. Bu yüzden rekreasyon etkinlikleri, kişileri hayatın sıkıcı baskılarından kurtarması ve insanları fiziksel-zihinsel olarak dinlendirmesi açısından oldukça önemlidir.Doğal ve kültürel özellikler, rekreasyon etkinliklerinin gerçekleşebilmesi için rekreasyonu destekleyen değerlere sahip olmalıdır. Bu kaynak değerler koruma-kullanma dengesinde ve sürdürülebilir bir şekilde değerlendirildiği zaman insanların yaşamlarında etkili olabilir. Bu kapsamda, Bartın kent merkezi ve yakın çevresi araştırma alanı olarak seçilmiştir.Çalışmada; öncelikle araştırma alanı hakkında genel bilgi verildikten sonra, alanın doğal ve kültürel özellikleri haritalarla ortaya konulmuştur. Alanın doğal özellikleri olarak; topografik yapısı, jeolojik yapısı, toprak yapısı, iklim özellikleri, hidrolojik özellikleri, orman yapısı ve yaban hayatı incelenmiştir. Ayrıca, kültürel özellikleri olarak da geleneksel ve tarihi özellikleri, sosyal ve ekonomik yapısı, yerleşim ve nüfus bilgileri, ulaşım yapısı ele alınmıştır.Çalışmanın sonuç bölümünde; Bartın kent merkezi ve yakın çevresindeki mevcut ve olası rekreasyon alanları değerlendirilmiştir. Ayrıca, alanların rahat ve sürdürülebilir olması için koruma ve kullanma dengesi içinde öneriler geliştirilmiştir.Bartın kent merkezi ve yakın çevresi, rekreasyonda kullanılan doğal ve kültürel özellikler bakımından zengin ve uygun bir yapıya sahiptir. Ancak bu kaynaklar rekreasyonel alan olarak yeteri kadar değerlendirilememiştir. Bu nedenle, kentsel ve kırsal rekreasyon alanları yenilenmeli ve kullanıcı ihtiyaçları için yeni rekreasyon alanları geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The recreational necesity of people increase day by day because of difficult life conditions, socio-economic problems and heavy work conditions. Therefore recreation activities are fairly important in terms of relieve the people from problems in life and relief the people physically and mentally.Natural and cultural features must have values to support recreation to actualize the recreation activities. These values are effective in people's life if they evaluated sustainably according to the balance of protection and usage. In this sense, Bartin city center and its environs have selected as a case area.In the study; after giving information about the case area, natural and cultural features of the area have been stated by maps. Topographical structure, geological structure, soil structure, climatic features, hydrology features, forest structure and fauna of the area being natural features of the area have been analyzed. Besides, traditional and historical features, socio-economic condition, settlement and population information, transportation system are the cultural features, which have been considered.In conclusion chapter, existing and potential recreation areas have been evaluated in the Bartin city center and its environs. Furthermore, recommendations have been developed to have comfortable and sustainable areas for durable protection and usage.The Bartin city center and its environs have rich and suitable structures on account of natural and cultural features for recreation. However, these sources have not been evaluated sufficiently as recreation areas. Therefore, urban and rural recreation areas should be renovated and new recreation areas should be developed for user demands.