Diyarbakır Devegeçidi sulama şebekesinde sulama sorunları
The irrigation problems in Diyarbakir Devegeçidi irrigation scheme
- Tez No: 178395
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı; Diyarbakır Devegeçidi Barajı'ndan sulanan 5800 hektarlık sulama alanına sahip olan ve kanaletlerle su dağıtımının yapıldığı, proje tarihine göre bitki deseni önemli ölçüde değişen Devegeçidi Sulama Şebekesi'nde mevcut olan sulama sorunlarını tespit etmek ve bu sorunlara yönelik çözüm araştırmaktır.Araştırmada Devlet Su İşleri (DSİ) etüd ve proje raporlarından, çiftçilerle yapılan anketlerden ve proje sahasında yerinde yapılan incelemelerden yararlanılmıştır.Araştırma sonucunda Diyarbakır Devegeçidi Sulaması'nda; yönetim, işletme ve bakım, iş organizasyonu, eğitim ve yayım, kurumsal, ekonomik sorunlar tesbit edilmiştir. Bu sorunların en önemlileri olarak su iletim elemanlarındaki tahribat ve bununla ilgili bakım- onarım hizmetlerini sahiplenecek bir kuruluşun olmayışı, çiftçilerin sulama yöntemleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmamaları, su dağıtımındaki dengesizlik, su kayıplarının yüksek olması gibi konular belirtilebilir. Bu sorunların giderilmesine yönelik bazı çözüm yolları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this projectis is to determine irrigation problems of Devegecidi irrigation scheme which has 5800 ha field irrigated with Diyarbakir Devegecidi Dam and water distribution with canal and variable plant pattern depending on date of Project and to suggest solutions to these problems.Preliminary study and project report of DSI, farmer inquiry and analysis of Project field were used in this Project.Some problems such as management, administrating, maintenance, study organization, training and.publication, institutional, economy were observed at Diyarbakır Devegecidi Irrigation. The most important ones are deformation of water transmission line, that there is not any company to maintain and repair them and that farmers don?t have enough information about irrigation methods. Some solutions are suggested to overcome these problems.