K-Fibonacci, k-Lucas sayılarının özellikleri ve uygulamaları
Properties and applications of k-Fibonacci, k-Lucas numbers
- Tez No: 178436
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada ilk olarak, Falco'n ve Plaza tarafından Fibonacci sayılarının yeni bir genelleştirilmesi olan k-Fibonacci sayıları tanımlandı ve bu tanımdan yararlanılarak Lucas sayılarının bir genelleştirilmesi olan k-Lucas sayıları elde edildi. Binet formülü ve matris cebirinden yararlanılarak, k-Fibonacci ve k-Lucas sayıları için bazı önemli özellikler bulundu. Ardından k-Fibonacci ve k-Lucas sayıları için üreten fonksiyonları içeren özdeşlikler elde edildi. Son olarak da bu sayıların sürekli kesirler cinsinden yazılabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this study, first the k-Fibonacci numbers were defined as a new generalization of the Fibonacci numbers by Falco?n and Plaza. Using this definition, k-Lucas numbers were obtained as a generalization of Lucas numbers. We have found some important properties of k-Fibonacci and k-Lucas numbers. The generating functions including identities for k-Fibonacci and k-Lucas numbers were obtained by Binet formula and matrix algebra.Finally, it was shown that these numbers can the written in the form of a continued fraction.