Fibonacci ve Lucas sayılarının bölünebilme özelikleri
Divisibility properties of Fibonacci and Lucas numbers
  1. Tez No: 237473
  2. Yazar: MEMNUNE TOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE NALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; konuya ait literatür özeti verilmiştir, ikinci bölümde; tam sayılarda bölünebilme özelikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde Fibonacci ve Lucas sayıları ve temel özelikleri verilmiştir. Dördüncü bölümde Fibonacci ve Lucas sayılarının bölünebilme özelikleri ve bazı uygulamaları verilmiştir. Beşinci bölümde ise Fibonacci dizilerinin modüler temsili verilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Fibonacci sayıları, Lucas sayıları, Genelleştirilmiş Fibonacci sayıları, bölünebilme özelikleri, k-Fibonacci dizileri, periyod, periyod uzunluğu, zincir.
Özet (Çeviri)
This study consists of five sections. In the first section, it has given the brief of literature related to this subject. In the second section, it has given divisibility properties of integer numbers. In the third section it has told definition of Fibonacci, Lucas and Generalized Fibonacci numbers, it has given basic properties. In the fourth section, it has given divisibility properties of Fibonacci and Lucas numbers. In the fifth section, it has given modular representations of Fibonacci sequences.KEY WORDS: Fibonacci numbers, Lucas numbers, Generalized Fibonacci numbers, Divisibility properties, k-Fibonacci sequences, Period, Period-lenght, Pisano periods, Chain.