AgNbO3 ve AgTaO3 kristallerinin elektronik band yapısı ve optik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electronic band structure and optical properties of AgNbO3 and AgTaO3 crystals
- Tez No: 178447
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde, değişim-korelasyon etkileri için yerel yoğunluk yaklaşımlı (LDA) yoğunluk fonksiyoneli teorisi (DFT) kullanarak ilk defa AgNbO3 ve AgTaO3 kristallerinin paraelektrik kübik ve tetragonal fazda elektronik band yapısı, durum yoğunluğu (DOS) ve optik özellikleri incelendi. Band yapısı, Brillouin bölgesindeki(M-?) noktasında 1.533 (kübik fazdaki AgNbO3 ), 1.621 eV (tetragonal fazdaki AgNbO3) ve 1.621 (kübik fazdaki AgTaO3) dolaylı bir band aralığı göstermektedir. AgNbO3 ve AgTaO3 kristalleri için foton-enerjisine bağlı olarak dielektrik fonksiyonları ve soğurma katsayısı, sönüm katsayısı, kırılma indisi, enerji kayıp fonksiyonu ve yansıtıcılık gibi optik özellikler scissor yaklaşımı altında hesaplandı. Valans elektronlarının etkin sayısı ve etkin optik dielektrik sabiti her iki kristal için hesaplandı. Aynı zamanda literatürde mevcut olan deneysel ve teorik verilerle karşılaştırma yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the electronic energy band structure, density of states (DOS) and optical properties of AgNbO3 and AgTaO3 crystals in the paraelectric cubic and tetragonal phase were investigated by using density functional theory within the local density approximation for exchange-correlation for the first time. The band structure shows an indirect band gap of 1.533 eV (AgNbO3 in cubic phase), 1.621 eV (AgNbO3 in tetragonal phase) and 1.537 eV (AgTaO3 in cubic phase) at (M-?) point in the Brillouin zone. The linear photon-energy dependent dielectric functions and some optical properties such as the absorption coefficient, extinction coeffcient, refractivity index, energy-loss function and reflectivity are calculated under the scissor approximation for both AgNbO3 and AgTaO3. The effective number of valence electrons and the effective optical dielectric constant are calculated for both crystals. We have also made some comparisons with related experimental and theoretical data which is available.