Bazı yabani gernik genotiplerinin morfolojik ve fizyolojik özelliklerinin saptanması
Determination of morphological and physiological characters of some wild emmer genotypes
  1. Tez No: 178459
  2. Yazar: MUSA MUTLU YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TACETTİN YAĞBASANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, 70 adet yabani gernik (T. turgidum ssp. dicoccoides), 5 adet makarnalık (T. turgidum ssp. durum) ve 5 adet ekmeklik buğdayda (T. aestivum ssp. aestivum) bazı morfolojik ve fizyolojik özellikleri saptamak amacıyla 2005?2006 yetiştirme yılında yürütülmüştür. Araştırmada, bitki boyu (cm), başakta başakcık sayısı (adet), başakta dane sayısı (adet), bitki verimi (g), biyolojik verim (g), hasat indeksi (%), büyüme habitusu, coleoptil rengi, yaprak genişliği, kulakçık rengi, başaklanma tarihi (gün), bin tane ağırlığı (g) ve doğal koşullar altında oluşan sarı pas (Puccinia striiformis) ve kahverengi pas (Puccinia recondita) gibi hastalıklar incelenmiştir.Çalışma sonucunda, yabani gernik genotiplerinin incelenen bazı morfolojik ve fizyolojik özellikler bakımından tetraploid ve hekzaploid kültür buğdaylarından daha fazla genetik varyasyon gösterdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determinate some morphological and physiological characters using 70 wild emmer (T. turgidum ssp. dicoccoides), 5 durum wheat (T. turgidum ssp. durum) and 5 bread wheat (T. aestivum ssp. aestivum) genotypes in 2005-2006 growing season. In this study, plant height (cm), spike length (cm), number of spikelet per spike, number of grain per spike, grain yield per plant (g), biological yield (g), harvest index (%), growing status, coleoptile colour, leaf width, auricle colour, waxness, heading time (day), thousand grain weight (g) and some diseases which occured under natural conditions such as stripe (Puccinia striiformis) and leaf rust (Puccinia recondita) were investigated.As a result of this study, it was found that wild emmer genotypes have higher genetic variation than tetraploid and hexzaploid cultivar wheats for some morphological and physiological characters.