Comparative metabolite profiling of drought stress responsive biochemical pathways in root and leaves of Triticeae species
Komparatif metabolit taranması yöntemiyle Triticeae türlerinin kök ile yapraklarında kuraklık stresinde biyokimyasal yolakların karakterizasyonu
  1. Tez No: 470654
  2. Yazar: NAIMAT ULLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gaz Kromatografi-Kütle Spektrometri (GC-MS) yöntemiyle hedeflenmeyen metabolit taranması çağdaş buğday çeşitleriyle yabani akraba türlerine uygulanmıştır. Toplam olarak 84 buğday örneklerin metabolomune karakterize edilmiştir. Çok değişkenli analize olan Temel Bileşen Analizi (PCA) ve Kısmi En Az Kare Ayırtaç Analizi (PLSDA) kullanarak verilerinde kontrol ile kuraklık stres koşulların arasında istatistik olarak anlamlı değişiklikleri tespit edilmiştir. Tüm türlerine bakarken, GC-MS çalışmasında 45 istatistik olarak anlamlı fark gösteren metabolit belirlenmiştir; kuraklık stresinde rol oynadığını düşünülmektedir. Kuraklık stresine tepki gösteren metabolitlerini üreten biyokimyasal yolaklarında yer bulunan enzim kodlayan genleri, FL-cDNA ve transkriptom verilerinden araştırılmıştır. Varsayım bulunmakta ki, eğer kuraklık stresine özel metabolitlerin biyosentezi yapan enzimlerin genleri dayanıklılığında rol oynarsa, farklı genotiplerde metabolit içeriklerinde değişiklik bulunurdu. Kuraklığa hassas genotiplerde, bazı metabolitin birikmesini azaldığını görülmüştür. Belirtilen genler, kısıtlı su koşullarında doğrudan veya dolaylı olarak metabolomu ayarlayan biyokimyasal yolaklarında yer aldığını gösterilmektedir. Sonuç olarak, kuraklık stresine iyi tolerans gösteren genotipler, özellikle yabani gernik buğdayı, ileride metabolomikgenomik ağlarını araştırmak için faydalı genetik model sistemleri olacağını önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
An untargeted metabolite profiling was applied to modern wheat and wild relatives exposed to drought stress using Gas Chromatography-Mass Spectrometry technique. A total of 84 analytes were resolved in the wheat metabolome for which multivariate analyses including supervised (Principal Component Analyses) and unsupervised (Partial Least-Squares-Discriminant Analysis) provided significantly variable dataset under control and drought stress conditions. Around 45 significantly altered metabolites, with possible roles in drought stress, were identified in all species tested through the GC-MS study. The potential drought stress responsive metabolites were further investigated to track genes encoding the enzymes of selected biochemical pathways using FL-cDNA sequences and transcriptome data. It has been hypothesized that if the genes encoding the enzymes that control the biosynthesis of drought stress-specific metabolites have a significant role in tolerance, contrasting genotypes would have a variance in the metabolite content. A small proportion showed a reduction in the metabolite accumulation in the drought sensitive genotypes, indicating that selected genes are directly or indirectly engaged in metabolome-regulative biochemical pathways under water-limiting conditions. These results demonstrated that those specific genotypes with high drought tolerance skills, especially wild emmer wheat, could be genetic model systems for experiments to validate metabolomics–genomics networks.