Türkiye acurlarının (Cucumis melo var. flexuosus) genetik ve morfolojik karakterizasyonu
Genetic and morphological characterization of Turkey's snake melon (Cucumis melo var. flexuosus)
  1. Tez No: 178485
  2. Yazar: MURAT TALHA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI, DOÇ. DR. YILDIZ AKA KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki acur genetik çeşitliliğinin ve acurun diğer Cucumis türleri içerisindeki yerinin belirlenmesi amacıyla Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü sera ve laboratuvarlarında yürütülmüştür. Türkiye'nin farklı bölgelerinden, Ulusal Gen Bankası'ndan ve Fransa Dünya Kavun Gen Bankası'ndan temin edilen 68 acur, 9 kavun ve 1 hıyar genotipi hem morfolojik, hem de moleküler olarak karakterize edilmiştir.Morfolojik karakterizasyon UPOV deskriptörüne göre yapılmıştır. Ayrıca 3'ü fidede, 3'ü bitkide, 3'ü yaprakta, 2'si yumurtalıkta ve 3'ü de meyvede olmak üzere toplam 14 kantitatif karakterde ölçüm yapılmıştır. Morfolojik karakterizasyon neticesinde genotiplerin 4 ana gruba ayrıldığı saptanmıştır.Moleküler karakterizasyon 17 adet primer ile RAPD yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Toplam 132 bant elde edilmiş olup, bunlardan 126 adedi polimorfik, 6 adedi monomorfik olarak bulunmuştur. Polimorfizm oranı ise % 95.45'dir. Genetik olarak birbirine en yakın genotipler A-7, A-9 ve A-8 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in greenhouse and laboratory of Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Çukurova for detecting the genetic diversity of Turkish snake melon and its relation with other Cucumis species. Sixty eight snake melons, 9 melons and 1 cucumber genotype obtained from different regions of Turkey, National Gene Bank and France World Melon Gene Bank were characterized morphologically and molecularly.Morphological characterization was done according to UPOV descriptor list. Besides, totally 14 quantitave characters were measured in seedling (3), plant (3), leaf (3), ovary (2) and fruit (3) traits. As a result of morphological characterization, it was determined that the genotypes were seperated into four main groups.Molecular characterization was conducted using 17 RAPD primers. Totally 132 bands were produced, 126 of them were polymorphic and 6 of them were monomorphic. Polymorphism rate was % 95.45. Genetically A-7, A-9 and A-8 were detected closest genotypes to each other.