Yeni fosfin ligandları ve metal komplekslerinin sentezi,süperkritik karbondioksitte çözünürlükleinin incelenmesi
Synthesis of new phosphine ligands and their metal complexes,the investigating of their solubility in the supercritical carbon dioxide
  1. Tez No: 178484
  2. Yazar: ELA BATMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Metal katalizörlerin homojen çözeltileriyle katalizlemede kullanılan alışılagelmiş organik çözücüler yerine reaksiyon ortamı olarak su, florlu çözücüler, iyonik sıvılar ve süperkritik karbondioksit (skCO2) gibi çözücülerin kullanılmasına ilişkin çalışmalarda önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Diğer yandan asimetrik hidrojenasyon reaksiyonları saf enantiyomer bileşiklerin sentezinde en verimli ve kullanışlı yöntemlerden biridir.Bu çalışmada, 1,2-bis(bis(4-metilfenil)fosfino)-1,2-dimetilhidrazin (L1) ve 1,2-bis(bis(4-metilfenil)fosfino)etan (L2) ligandları ve bu ligandların rodyum kompleksleri olan [(1, 2-bis (bis (4 - metilfenil) fosfino) - 1, 2-dimetilhidrazin) rodyum (I) (siklooktadien) ]+ BArF- (K1) ve [(1,2-bis(bis(4-metilfenil)fosfino)etan) rodyum(I)(siklooktadien)]+ BArF- (K2) sentezlenmiştir. Ligand ve komplekslerin yapıları FT-IR, 1H, 19F ve 31P NMR gibi spektroskopik yöntemler ile karakterize edildi. Sentezlenen katalizörlerin süperkritik karbon dioksitteki çözünürlükleri pencereli yüksek basınç reaktöründe 333 oK sıcaklık ve 1500-1550 psi basınçta incelendi.
Özet (Çeviri)
Catalysis by metal complexes in homogenous solution has undergo important developments in nontraditional raection media such as water, fluorus solvents, ionic liquids and supercritical carbon dioxide (skCO2). On the other hand, the design of stereoselective reactions remains an important challenge in modern organic chemistry and plays a critical role in both pharmaceutical and agrochemical industries.In this project, we synthesized 1,2-bis(bis(4-metilfenil)fosfino)-1,2-dimetilhidrazin (L1) and 1,2-bis(bis(4-metilfenil)fosfino)etan (L2) as a ligands and their rodyum(I) complexes of these ligands [(1, 2-bis (bis (4 - metilfenil) fosfino) - 1, 2-dimetilhidrazin) rodyum (I) (siklooktadien) ]+ BArF- (K1) and [(1,2-bis(bis(4-metilfenil)fosfino)etan) rodyum(I)(siklooktadien)]+ BArF- (K2). Synthesised compounds characterized by using spectroscopic methods such as FT-IR, 1H, 19F, and 31P NMR. Solubility of synthsized compounds in skCO2 was measured at a temperature of 333 K, pressure range of 1500 ? 1550 psi in windowed high pressure reactor.