Bazaltik pomzaların beton agregası olarak kullanılabilirliği
The usage on the basaltic pumices as concrete agregate
- Tez No: 178500
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKYILDIZ, YRD. DOÇ. DR. TOLGA ÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada farklı oranlarda agrega (bazik pomza, dere kumu), uçucu kül ve kimyasal katkı kullanarak betonun birim hacim ağırlık, dayanım, ısı ve ses yalıtım özelliklerinde meydana getirdiği değişiklikler araştırılmıştır. Yapılan çalışmada beton agregası olarak bazik pomzanın (Delihalil bazaltı) tek başına kullanılmasının mümkün olmadığı görülmüştür. Bu nedenle bazik pomza ile birlikte değişik oranlarda dere kumu ve maliyeti azaltmak amacıyla da uçucu kül kullanılmıştır. Farklı karışım tasarımları yapılarak elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde en hafif ( ? = 1916 kg/m3), dayanımı (C20), ısı yalıtımı 0,35 kcal/m2hoC, ses yalıtımı 22 Db, agrega oranları % 43 dere kumu (0-2mm), % 57 bazik pomza (0-25 mm), 350 kg çimento, 200 kg kül, 143 kg su ve çimentonun % 1,8' i kadar hiper akışkanlaştırıcı karışımından oluşturulan tasarımdan elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The intereactions on concrete by means of the unit weight, strength, sound and thermal conductivity were investigated in this study, by using mixture of different proportions of aggregate (basic pumice, sand), fly ash, and chemical additives. It is understood that the basic pumice is not suitable alone to be used as aggregate in concrete. Hence different proportions of alluvial sand was also used beside the basic pumice and flay ash. By evaluating various concrete mixture designs, design of T5 made by 350 kg of cement, 200 kg of fly ash, 143 kg of water and 1,8 percent of addivite according to the cement amount was found more suitable concrete mixture presenting the unit weight of 1916 kg/m³, uniaxial strength of 276 kgf/cm², thermel and sound conductivity of 0,35 kcal/m²hºC and22 Db, respectively.