Bazı klorlu Schiff bazlarının sentezi ve immobilizasyon uygulamaları
Synthesis of some Schiff bases including chloro and their applications
  1. Tez No: 178514
  2. Yazar: AHMED NURİ KURŞUNLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın birinci aşamasında, klor ihtiva eden üç adet Schiff bazı ligandı sentezlendi ve bunların bazı metallerle kompleks oluşturma yetenekleri denendi. Bu Schiff bazı ligandları; (E)-2-[(2-kloroetilimino)metil)fenol , (E)-4-[(2-kloroetilimino)metil)fenol, N,N'-[1,4-fenilendi(E)metiliden]bis(2-kloroetanamin) ligandlarıdır.Çalışmanın ikinci aşamasında ise 180 o C sıcaklıkta aktif hale getirilen silika jelin (3-aminopropil)metoksisilan ile modifikasyonu gerçekleştirildi. Modifiye edilmiş bu silika yapısının fonksiyonel ucuna (NH2 ) çalışmanın birinci aşamasında sentezlenen klor uçlu Schiff bazı ligandları immobilize edildi. Elde edilen Schiff bazı esaslı silika yapıların bazı metalleri tutabilme yetenekleri denendi. Daha sonra bu Schiff bazlarının immobilizasyon öncesi ve sonrası metal tutabilme (metal kompleksi oluşturabilme) yetenekleri karşılaştırıldı.Elde edilen Schiff bazları, metal kompleksleri, aktif silika jel ve modifiye silika jel 1H-NMR, FT-IR, TGA, AAS, elementel analiz, manyetik süsseptibilite teknikleri kullanılarak karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
On the first step of this study, three Schiff base ligands which is including chloro were synthesized and their ability to make complex with some metals was tried. These Schiff base ligans are (E)-2-(3-chloropropylidenamino)fenol, (E)-4-[(2-chloroethylimino)methyl)fenol, N,N?-[1,4-fenilendi(E)methylidene]bis(2-chloro ethanamine).On the second step of this study is the modification of (3-aminopropyl)metoxysilane and silica gel which is activated at 180 o C was carried out. Chloro bonded Schiff base ligands which were synthesized on the first step of this study were immobilized onto NH2 terminated of modificated silica structure. Metal hold ability of Schiff base based silica structure were tried. Then metal hold abilities before and after immobilization of Schiff bases were compared with each other.Acquired Schiff bases, metal complexes, activated silica gel and modificated silica gel was characterized by 1H-NMR, FT-IR, TGA, AAS, elemental analsis, magnetic süsceptibility techniques.