Antalya ili Serik ilçesi çevresindeki seralarda kullanılan damla sulama sistemlerinin özellikleri ve sulama uniformitesi
Trickle irrigation systems under greenhouse conditions and irrigation uniformite for Antalya city Serik province
- Tez No: 178547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Antalya İli Serik İlçesi çevresindeki seralarda domates, patlıcan ve biber bitkilerinin sulanmasında kullanılan damla sulama sistemlerini üniformite yönünden değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, sera topraklarının tuzluluk seviyesi, kullanılan sulama suyunun kalitesi, ortalama damlatıcı debileri, işletme basınçları, grafiksel yöntem ve hesap yöntemi ile sulama suyu eş dağılım (Üniformite) katsayısı (UC) tespit edilmiştir. Sonuç olarak, topraktaki tuz miktarı 4.13?17.71 dS/m arasında ölçülmüştür. Sulama suları 6 adet serada tuzluluk bakımından 2. sınıf (T2), diğer 5 serada ise 3. sınıf (T3); sodyum zararı yönünden sulama sularının tamamı 1. sınıf (S1) olarak belirlenmiştir. Ortalama damlatıcı debileri 1.68?3.86 L/h arasında ölçülmüştür. İşletme basınçları ise 1.5?2.0 atmosfer' dir. UC değerleri grafik yöntemi ile %56-%90; hesap yönteminde ise %62.2-%95.1 arasında bulunmuştur. Sonuçta, UC değerinin hesap yönteminin grafiksel yönteme göre daha yüksek sonuç verdiği söylenebilir. Bundan dolayı hesap yöntemi bu tip araştırmalarda daha fazla kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the trickle irrigation systems used for irrigation of tomato, egg plant and pepper under greenhouse conditions in Antalya City Serik Province. For this purpose, salt content of soils, average emitter discharge, working pressure, uniformity coefficient (UC) by using the graphic and calculation methods were determined. The results showed that salt contents of soils varied from 4.13 to 17.71 dS/m. In 6 greenhouses, irrigation water was classified second (T2) and others third (T3) class in terms of the salinity hazard. All water samples were first (S1) class in terms of the alkalinity. Average emitter discharge was 1.68?3.86 L/h. Working pressure varied from 1.5 to 2.0 atmosphere. UC was varied from 56 to 90 % for graphic and 62.2 to 95.1% for calculation methods. In conclusion, calculation method was given higher UC values than graphic method.