Farklı oranlarda meme dokusu ilavesinin sığır etinin bazı teknolojik ve emülsiyon özellikleri üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of udder tissue addition in different proportions on some technological and emulsion properties of beef
  1. Tez No: 178548
  2. Yazar: EMEL DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Food Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada; % 100 sığır etin (kontrol grubu), %95 sığır eti ve %5 meme dokusu (1.grup), %90 sığır eti ve %10 meme dokusu ( 2.grup), %85 sığır eti ve %15 meme dokusu ( 3. grup), %80 sığır eti ve %20 meme dokusu ( 4. grup), %75 sığır eti ve %25 meme dokusundan (5. grup) oluşan oluşan altı farklı gurup et örneğinin; pH, su, protein, yağ oranlarıyla, emülsiyon kapasitesi (EK), emülsiyon stabilitesi (ES), emülsiyon viskozitesi (EV) ve pişirme kaybı (PK) ile su tutma kapasitesi (STK) tespit edilmiştir. Emülsiyonların oluşturulmasında %2,5 NaCl ve %0,5 K2HP04 çözeltisi kullanılmıştır.Araştırmada emülsiyon kapasitesi, pH ve pişirme kaybı tayininlerinde örnekler arasındaki farkın istatistiki olarak önemsiz olduğu bulunmuştur. Su tutma kapasitesi, emülsiyon stabilitesi(ES), mülsiyon viskozitesi(EV), su, protein, yağ miktarı tayininlerinde örnekler arasındaki farkın istatistiki olarak önemli olduğu bulunmuştur.Araştırma sonunda %5 meme dokusunun sığır eti emülsiyonlarının oluşturulmasında kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, 6 different meat groups were studied. These included (1) control group (100 % beef), (2) 95% beef plus 5% udder tissue group, (3) 90% beef plus 10% udder tissue group, (4) 85% beef plus 15% udder tissue group, (5) 80% beef plus 20% udder tissue group, (6) 75% beef plus 25% udder tissue group. pH value, moisture and fat contents, emulsification capacity (EC), emulsion stability (ES), emulsion viscosity (EV), cooking loss (CL) and water-holding capacity (WHC) properties of the meat groups were analyzed. Analytical grade of 2,5% NaCl and 0,5% K2HPO4 were used in the preparation of the emulsions.No significant difference was determined between the meat groups with respect to their EC, pH and CL values. On the other hand, there was a significant difference between the meat groups in terms of their WHC, ES, EV values and moisture, protein and fat contents.As a consequence, incorporation of 5% of udder tissue into the beef sausage formulations can be recommended to get better emulsion properties.