Lazer gücünün fonksiyonu olarak lazer yüzey işleme üzerine bir çalışma
A study on laser surface processing as a function of laser power
  1. Tez No: 178564
  2. Yazar: MEHMET HAKAN ÇOLPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ŞÜKÜR KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada malzemeler ile yüksek güçteki lazer radyasyonunun etkileşiminin meydana gelmesi sırasındaki fiziksel süreçler tanımlanmıştır. Bu süreçlerin bilinmesi, lazer tabanlı malzeme işlemenin olanak ve limitlerini anlamak için önemlidir. Bu etkileşimler malzeme işlemede lazer uygulamaları için temeldir. Bu etkileşimler kullanılan malzemein yansıtma ve soğurma katsayısı ile bunların lazerin malzemele etkileşmesinde nasıl davrandıkları hakkında bilgi verir. Bununla birlikte bu temel süreçler malzemele birleşen enerjinin akışı, faz değişimi ve lazer destekli ablasyon dalgalarının oluşumunu tanımlar. Bununla birlikte lazer demetinin gücü ile malzemede oluşan nüfuz etme hızları, işleme oranları gibi önemli parametrelerde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the physical processes taken place during the interaction of high power laser with materials have been determined. It is important to understand and know the facilities and limitation of the material processing based on the laser technology. This interaction between laser energy and material is essential for laser applications. These intearctions clearify how these materials behaves during the interaction as well as giving information about the refraction and diffraction constants of materials. Hence, these principle processes have defined the flow of the energy joining to material properties, phase changes and ablation based on laser interaction. Therefore, some important parameters like laser penetration speed, depth and processing rate have been worked out.