Konya ekolojik şartlarında yetiştirilen lavanta (Lavandula angustifolia mill.)'da farklı dozlarda uygulanan organik ve inorganik azotlu gübrelerin verim ve kalite özellikleri üzerine etkileri
The effect on yield and quality characters of organic and inorganic fertilisers applied different doses on lavander (Lavandula angustifolia mill.) grown in Konya ecolojical contitions
- Tez No: 178565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL KAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Konya ekolojik koşullarında 2005 yılında lavantayauygulanan farklı azot ve organik gübre dozlarının verim ve verim ögelerineetkilerini araştırmak amacıyla Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla BitkileriBölümü Araştırma ve Uygulama Çifliğinde yürütülmüştür. Deneme, dört farklıazot (0,2.5,10 ve 20 kg/da N) ve dört farklı organik gübre dozu (0,500,1000,2000ve 4000kg/da koyun gübresi) uygulanarak ?Tesadüf Blokları Deneme Deseni?nde organik ve inorganik gübre uygulamalarına göre 3 tekerrürlü olarakkurulmuştur.Bu çalışmada bitki boyu, dal sayısı, çiçek boyu uzunluğu, bitki başına yaşçiçek verimi, bitki başına kuru çiçek verimi, yaş çiçek verimi (kg/da), drog çiçekverimi (kg/da), Bin dane ağırlığı, uçucu yağ oranları, uçucu yağ verimleri veuçucu yağ bileşenleri gibi karakterler incelenmiştir.Bu çalışmada bitki boyu 46.14?59.80 cm, dal sayısı 37.44?42.62adet/bitki, çiçek boyu uzunluğu 17.64?20.57 cm arasında değişmiştir. Bitki başınayaş çiçek verimi 50.19-61.29 g/bitki, bitki başına drog çiçek verimi 23.01-25.04g/bitki, yaş çiçek verimi 219.39-378.22 kg/da, drog çiçek verimi 64.12-113.47kg/da arasında değişmiştir. Bin dane ağırlığı 0.57-0.58 g, uçucu yağ oranı%2.1-2.6, uçucu yağ verimi 1.49-2.53kg/da arasında bir değişim göstermiştir.Uçucu yağ bileşenlerinden Linalol % 25.93- 46.04, Linelil asetat %12.97-25.71,4-terpineol %0.00-9.23 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted under Konya ecological conditions todetermine the effect of nitrogen and organic fertiliser applied in different doses onthe yield and yield components of lavender (Lavadula angustifolia Mill.) inexperimental farm of field crop department, Agriculture Faculty, SelcukUniversty, in 2005-2006. Experiment was designed based on randomized factorialplot design with three replications of the sets nitrogen and organic fertilizer withdifferent doses.In this research, it were examinated some of characters such as lenght ofplant, number of brunch per plant , lenght of flower , yield of fresh flower perplant, of drug flower per plant, drug flower yield(kg/da) , essential oil rate, yieldand components.In this research, lenght of plant, number of brunch per plant , lenght offlower , yield of fresh flower per plant, of drug flower per plant, drug floweryield(kg/da) , essential oil rate and yield were found between 46.14-59.80 cm,37.44-42.62per/plant, 17.64-20.57cm, 50.19-61.29 g/plant, 23.01-25.04 g/plant,64.12-113.47kg/da, 2.1-2.6% and 1.49-2.53 kg/da. respectively. Essential oilcomponents were detected as the volumes of 25.93- 46.04% , 12.97-25.71%,%0.00-9.23 for linalol, linalil asetat and 4-terpineol respectively.