Serbest lie cebirlerinde hesaplamalar
Computation in free lie algebras
- Tez No: 178617
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TEMİZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada bir L Lie cebirinin evrensel enveloping cebiri incelenerek bir bazının yapısı verilmiştir. Bundan başka Lie cebirlerinde bilinen bazı algoritmalar için daha önce yapılan bilgisayar proğramlarından farklı bir yolla bilgisayar programı yazılmıştır. Bu çalışmada bir Serbest Lie cebirlerinde bilinen bazı algoritmalar için bilgisayar programı yazılmıştır. bir serbest Lie cebiri olduğunda Lie cebirinin Hall bazını, nin , alt merkezi, türetilmiş ve polycentral serilerinin terimleri için serbest üreteç kümelerini ve bazlarını veren bilgisayar programı yapılmıştır. Ayrıca sonlu takdimli bir Lie cebirinin doğurayları belli olan bir B alt cebiri için modüloB bazını hesaplayan program yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we have investigated the universal enveloping algebra U(L) of a Lie algebra L and the structure of its bases has been given. Furthermore, we have given further computer programs different from former programs for some well known algorithm about Lie algebras. Let be a Free Lie algebra, we have given a computer program which calculate the Hall bases of a free Lie algebra of , free generators sets and bases for the terms of the lower central series , the polycentral series and derived series of . .Let be a finitely presented Lie algebra and be a subalgebra of which its generators are given. Then we give a computer program finding bases in modulo the subalgebra .