Grup cebirlerde hesaplamalar
Computations of group algebras
  1. Tez No: 266396
  2. Yazar: MUSTAFA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALPER ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez c¸alıs¸ması ¨uc¸ b¨ol¨umden olus¸maktadır. Birinci b¨ol¨umde cebir ve grup cebir yapısınıntemel ¨ozellikleri verilmis¸tir. Cebirin bir bilgisayar uygulaması olan GAP, yeni matematikselyapıların bilgisayar ortamına aktarılmasında kullanılan g¨uc¸l¨u bir programlama dilidir. GAPoldukc¸a gelis¸mis¸, anlas¸ılması kolay ve serbest kullanıma ac¸ık bir dile sahiptir. O¨ zellikle grupteorisinde g¨uc¸l¨ud¨ur. ?Ikinci b¨ol¨um¨unde GAP programlama dili ve GAP fonksiyon yazımı¨uzerinde durulmus¸tur. Tezin son b¨ol¨um¨unde grup cebirlerler, cat1-cebirler, cat-1 Lie cebirlerve c¸aprazlanmıs¸ mod¨ullerde hesaplamalar verilmis¸tir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of three chapters. In the first chapter some basic properties of algebrasand group algebras have been given. The powerful computer algebra system GAP providesa high level programming language with several advantages for coding of new mathematicalstructures. It has a highly developed, easy to understand programming language, incorporated.It is especially powerful for group theory. In the second chapter GAP programming languageand GAP function writing has been asserted. In the last chapter, computations of group algebras,cat1-algebras, cat1-Lie algebras and crossed modules have been given.