ABO3 tipi perovskit yapıların fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of physical proporties of ABO3 type perovskites
  1. Tez No: 178634
  2. Yazar: İBRAHİM ÇÖMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Perovskit bileşiklerinin veya bunlarla ilgili katı çözeltilerin (solid solutions) özelliklerinin yeterli bir tanımı için o konumdaki (host) veya safsızlık (impurity) atomların içinde bulunduğu yerel adyabatik potansiyel bilgisine ihtiyaç duyarız. Burada, BaTiO3, SrTiO3 ve KNbO3'ta Ti ve Nb atomları için yerel adyabatik potansiyel hesabı sonuçları kümesel ab initio hesaplama yöntemi ile verilmiştir. Bir örgü noktasında bulunan atomun yerel adyabatik potansiyelini hesaplamak için, denge durumundan olan atomik yerdeğiştirmenin fonksiyonu olarak toplam kristal enerjisini, ?E(?), hesaplamalıyız. Bu hesap yapılırken kalan atomların perovskite kübik yapı içinde kendi denge durumunda olduklarını kabul ederiz. Toplam enerjiler ve tek elektron küme özellikleri Hartree-Fock-Roothaan ab-initio MO LCAO SCF formalizmi kullanılarak GAMESS (Genel Atomik ve Moleküler Elektronik Yapı Sistemi) Kuantum Kimyası paketinin kişisel bilgisayar (PC) versiyonunda yapıldı. Korelasyon etkileri Møller?Plescet pertürbasyon teorisi (MP2) dahilinde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Adequate description of properties of perovskites compounds and of the related solid solutions requires knowledge of the shape of the local adiabatic potential for the host and impurity atoms. We report here on cluster ab-initio calculations of the local adiabatic potential for the Ti and Nb atoms in BaTiO3, SrTiO3 and KNbO3. To find the local adiabatic potential for an atom sitting at a lattice site, one has to calculate the total crystal energy as a function of atomic displacement from the equilibrium position at the site, ?E(?), assuming the remaining atoms to occupy their equilibrium positions in the perovskite cubic lattice. The total energies and the one-electron cluster properties were calculated by the Hartree-Fock-Roothaan ab initio MO LCAO SCF formalism using the PC GAMESS version of the GAMESS (US) QC package. The correlation effects were taken into account within the Møller--Plescet perturbation theory method (MP2).