Testing strategies for k-out-of-n systems under forest type precedence constraints
n'in k'lısı (k-out-of-n) sistemlerde koru (forest) tipi kısıtlar varken test stratejileri
  1. Tez No: 178675
  2. Yazar: AYDIN TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TONGUÇ ÜNLÜYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez n'in k'lısı (k-out-of-n) sistemlerde öncelik kısıtları oduğu zaman,tanılama stratejilerini araştırmaktadır. n'in k'lısı sistemler, çalışma olasılıklarıönceden belli n tane bağımsız bileşenden oluşurlar. Sistemin kendisi eğer en az k tanebileşen çalışırsa çalışır. Sistemin gerçek durumu bileşenlerinin sırayla test edilmesiyletespit edilir.Bu test işleminin bir maliyeti vardır ve her bileşenin testinin maliyeti deönceden bilinir. Bu çalışma n'in k'lısı bir sistemde koru (forest) tipi öncelik kısıtlarıvarken, sistemin gerçek durumunu belirlemenin beklenen maliyetini asgariyedüşürmeyi amaçlamaktadır. Seri ve paralel sistemler için en iyi test stratejileri zatenbilinmektedir. Bu çalışmada seri ve parallel sistemler için bulunan bu en iyi stratejilern'in k'lısı sistemlere uygulanmak için değiştirilmiştir. Önerilen stratejilerinperformanslarını hesaplamak ve karşılaştırmak için sayısal sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates diagnosis strategies for k-out-of?n systemsunder precedence constraints. A k-out-of-n system consists of n independentcomponents whose working probabilities of are known in advance. The system itselffunctions if at least k components function. The true state of the system is determinedby the sequentially inspection of these components. This inspection is costly and thecost of inspection for each component is also known. This study aims to minimizeexpected cost of determining true state of such a system when there are forest typeprecedence constraints. Optimal inspection strategies are already known for seriesand parallel systems. In this study, modifications of these strategies are proposed fork-out-of-n systems. Numerical results are presented to evaluate and compare theproposed strategies.