Design optimization and control of a parallel lower-arm exoskeleton
Paralel mekanizma tabanlı alt kol dış iskeletinin kontrolü ve tasarım eniyileştirmesi
- Tez No: 178681
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN PATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giyilebilir kuvvet yansıtımlı robotlar, haptik dış iskeletler, medikal ve sanal gerçeklik uygulamalarında geniş kullanım alanı bulduklarından, günümüzde oldukça yaygınlaşmaya başlamışlardır. Haptik dış iskeletler, bilgisayarda oluşturulmuş ortamlarla kullanıcıların mekanik etkileşimine izin vererek onların sanal gerçeklik ortamına daha iyi dahil olabilmelerini sağlamaktadırlar.Haptik dış iskeletlerin tasarımı oldukça zorlu bir görevdir, zira bu cihazların, ergonomi ve hafiflik kriterlerinine ek olarak, ideal herhangi bir kuvvet yansıtımlı makinadan beklenen özellikleri de sağlaması gerekmektir; insan tarafından uygulanan kuvvetlere çok yüksek katılıkla dayanabilmeli, ayrıca insanın algılayabileceği minimum empedansa kadar inebilen tam impedans aralığını sergileyebilme kapasitesine sahip olmalıdır. Robot, bu birbiriyle çelişen gereklilikler göz önünde bulundurularak tasarlanmazsa, cihazın kendisi yansıtılan kuvvetlerin şeffaflığını önemli ölçüde bozabilir. Bu yüzden, kinematik yapının seçimi ve boyutlarının belirlenmesinin, uygulanan kontrol algoritmasından bağımsız olarak, herhangi bir haptik yansıtımın genel performansında önemli etkileri vardır.Bu tezde, ilk olarak haptik aygıtların, özellikle kapalı kinematik yapıdakilerin, birden çok tasarım amacına göre optimum boyut sentezinde kullanılabilecek genel bir şablon sunuyoruz. Kuvvet yansıtımlı dış iskeletelerle ilgili performans kriterlerini belirleyip, sınıflandırıyoruz ve Pareto-front bazlı çok amaçlı tasarım en iyileştirmesi prosedürünü kullanarak aralarındaki ödünleşimi ifade ediyoruz. Önerilen çerçeve, hızlı yakınsayan gradient bazlı bir method kullandığından, hesaplama açısından verimlidir. Ayrıca, bu yaklaşım seçilen performans kriterlerinden bağımsız olup, istenilen sayıda tasarım kriteri için kullanılabilir.Ardından, bu çerçeveyi en uygun kinematik yapının seçimine yardımcı olacak şekilde genişletiyoruz. Özel olarak, insan ön kolu ve bileğinin ergonomik ihtiyaçlarını karşılayan iki küresel paralel mekanizmanın (KPM) titiz bir biçimde kıyaslanmasını gerçekleştirip, kuvvet yansıtımlı uygulamalarda daha iyi performans sergileyen kinematik yapıyı seçiyoruz. Ayrıca seçilen mekanizma için, Pareto eğrisindeki en iyi tasarımların bulunduğu kümeden, kinematik ve dinamik performanslar arasındaki optimum ödünleşimi sağlayan mekanizma boyutlarını belirliyoruz.Tasarım en iyileştirilmesi aşamasını takiben, model bazlı kontrolörlerin benzetim ve gerçek zamanlı uygulamalarını verimli olarak gerçekleştirebilmek için KPM bazlı dışiskeletin kinematik ve dinamik analizlerini, bağımsız kordinatlarda yapıyoruz. İnsan bileğinin tork ve kuvvet sınırlarını göz önünde bulundurarak donanım bileşenlerine karar verip, ilk prototip dış iskeleti üretiyoruz. Son olarak, model bazlı görev alanı pozisyon ve empedans tipi kontrolörlerin benzetimlerini uygulayıp, sonuçlarını sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
Wearable force feedback robotic devices, haptic exoskeletons, are becoming increasingly common as they find widespread use in medical and virtual reality (VR) applications. Allowing users to mechanically interact with computationally mediated environments, haptic exoskeletons provide users with better ?immersion? to VR environments.Design of haptic exoskeletons is a challenging task, since in addition to being ergonomic and light weight, such devices are also required to satisfy the demands of any ideal force-feedback device: ability withstand human applied forces with very high stiffness and capacity to display a full range of impedances down to the minimum value human can perceive. If not properly designed by taking these conflicting requirements into account, the interface can significantly deteriorate the transparency of displayed forces; therefore, the choice of the kinematic structure and determination of the dimensions of this kinematic structure have significantimpacts on the overall performance of any haptic display independent of the control algorithm employed.In this thesis, we first propose a general framework for optimal dimensional synthesis of haptic interfaces, in particular for haptic interfaces with closed kinematic chains, with respect to multiple design objectives. We identify and categorize the relevant performance criteria for the force feedback exoskeletons and address the trade-offs between them, by applying a Pareto-front based multi-objective design optimization procedure. Utilizing a fast converging gradient-based method, the proposed framework is computational efficient. Moreover, the approach is applicable to any set of performance indices and extendable to include any number of design criteria.Subsequently, we extend this framework to assist the selection of the most appropriate kinematic structure among multiple mechanisms. Specifically, we perform a rigorous comparison between two spherical parallel mechanisms (SPMs) that satisfy the ergonomic necessities of a human forearm and wrist and select the kinematic structure that results in superior performance for force-feedback applications. Utilizing the Pareto optimal set of solutions, we also assign dimensions to this mechanism to ensure an optimal trade-off between global kinematic and dynamic performance.Following the design optimization phase, we perform kinematic and dynamic analyses of the SPM-based exoskeleton in independent coordinates to facilitate efficient simulation and real-time implementation of model based controllers. We decide on the hardware components considering human wrist torque and force limits, safety and ergonomy constraints, and present the CAD model of a prototype of the exoskeleton. Finally, we implement model based task-space position and impedance controllers in simulation and present the results of them.