Asenkron makinelerin Matlab'da tasarımı ve analizi
Design and analysis of induction machine by Matlab
  1. Tez No: 178721
  2. Yazar: FATİH KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN ÇANAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, asenkron motorların tasarımını yapan, eşdeğer devre parametrelerini hesaplayan, performans analizi ve nominal çalışma büyüklüklerini hesaplayan bir altprogramla, Eşdeğer devre parametrelerini hesaplayan, Eşdeğer devre parametrelerine göre performans analizi yapan ve yüklenme analizini yapan üç alt programdan oluşan bir bilgisayar programı yazılmıştır. Tasarım altprogramından elde edilen sonuçlar ile katalog değerleri karşılaştırmalı olarak sonuçlar kısmında verilmiştir. Performans analizi ve yüklenme analizi kısımlarında ise sonuçlar grafiksel olarak gösterilmiştir.Bu tez 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, asenkron motorun yapısı, asenkron motorların çalışması, asenkron motorların eşdeğer devresi, asenkron motorda oluşan güç, moment, güç faktörü ve verim değerlerinin hesaplanması hakkında detaylı bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, asenkron motorun tasarım aşamalarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise, asenkron motorun eşdeğer devre parametrelerinin hesaplanması ve performans analizi ile yüklenme analizleri hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise, yazılan bilgisayar programı tanıtılmış olup, programda yer alan bölümlerin nasıl kullanıldığı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a software is implemented that occurs from a subprogram that makes induction motors design, computes equivalent circuit parameters, performance analyses and nominal working size of induction motors and three sub program, which computes equivalent circuit parameters, makes performance and loading analyses with using these parameters. The results of design subprogram are compared with catalog values and they are given in conclusion chapter. Performance analyses and loading analyze solution is to show on the graphics.This thesis consists of four chapters. In first chapter, detail informations are given about the structure of induction motors, working of induction motors, equivalent circuit of induction motors, power and moment on induction motors, power factor and computing yield values. In the second section, the stage of the induction motor design is mentioned. The estimate of equivalent circuit parameters and also its performance analysis with loading analysis of induction motor are given in third section. In the Final section, the computer program is introduced and explained how the program?s parts are used.