Modeling, control and analysis of doubly fed induction generator based on wind turbine system
Çift beslemeli asenkron genertörler tabanlı rüzgar türbinin modellenmesi, kontrolü ve analizi
- Tez No: 743987
- Danışmanlar: Prof. Dr. ZİYODULLA YUSUPOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yirmi birinci yüzyılın başında, yenilenebilir enerji kaynaklarına, özellikle de elektrik üretimi için rüzgar enerjisine artan bir ilgi vardı. Araştırmacılar, rüzgar enerjisi nesilleri için tasarım parametrelerinin gelişimini geliştirmeyi amaçlıyor. Ancak çift beslemeli asenkron generatörler (ÇBAG), değişken hızlı işlemler nedeniyle rüzgar türbinlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. ÇBAG'nin maliyet etkinliği, daha yüksek verimlilik ve güvenilirlik ve hem bağımsız hem de şebekeye bağlıyken çalışması gibi bazı avantajları vardır. Bu tezde, ÇBAG'nin rüzgar türbini sistemine dayalı komple modellenmesi, kontrolü ve analizi geliştirilmiştir. Bu tez, rüzgar hızı, aerodinamik sistem, aktarma organları ve jeneratör modeli gibi rüzgar türbini modelinin detaylı geliştirmelerini içermektedir. Ayrıca, dönen bir dq referans çerçevesinde ÇBAG'nin dinamik modeli türetilmiştir. Tüm sistemde elektrik makinelerinin vektör kontrol yaklaşımı kullanılmıştır. Modeller ve alt modellerden oluşan sistemin tamamı MATLAB/Simulink ortamı kullanılarak entegre edilmiş ve simüle edilmiştir. Ayrıca rüzgar türbini modelinden maksimum çıkış gücü elde etmek için kontrol stratejisinin tasarlanması gerekmektedir. Buna rotor tarafı dönüştürücü (RTD) kontrolü, oransal-integral (OI) kontrolü, dolaylı hız kontrolü ve şebeke tarafı dönüştürücü (ŞTD) kontrolü dahildir. OI denetleyici, akım bileşenlerinin referanslarını takip etmesi için tasarlanmış ve istenen değer elde edilene kadar akım döngüleri ayarlanmıştır. RTD, torku, akıyı ve aktif ve reaktif gücü kontrol eder. Maksimum güç eğrisini takip etmek için torku sürmek için kullanılan dolaylı hız kontrolü, RTD kontrolünde tasarlanmıştır. ŞTD kontrolünün işlevi, çalışma bölgesinden bağımsız olarak DA bara voltajını sabit tutmaktır ve bir birim güç faktöründe çalışır. Ayrıca, MATLAB'de ÇBAG tabanlı rüzgar türbininin en temsili büyüklükleri için kararlı durum analizi incelenmiştir. Buna uygun olarak, ÇBAG'nin kararlı durum reaktif güç kapasitesi incelenir. Kararlı durum analizi sırasında iki vaka çalışması ele alınır. Durum 1'de, reaktif stator gücü sıfıra ayarlanır ve bu, maksimum stator akımının değerinin düşürülmesiyle sonuçlanır. 2. durumda, doğrudan rotor akımı, daha düşük stator akımı sağlayan sıfıra ayarlanır, ancak reaktif güç yükselir. Çalışmanın bir diğer amacı, ÇBAG tabanlı rüzgar türbininin en temsili büyüklüklerinin performanslarını OI kontrolör ve önerilen yöntemin oturma süresi açısından karşılaştırmaktır. Simüle edilen sonuç, önerilen yöntemin performanslarının arttığını ve OI denetleyiciye kıyasla daha az bozulmaya sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca önerilen yöntem, sistemi değişken parametrelerle kontrol etmek için güçlü bir sağlamlık sağlar. Bir rüzgar türbini tabanlı ÇBAG'de akım döngülerinin davranışının dinamik analizi incelenmiştir. ÇBAG'nin dinamik performanslarını doğru bir şekilde takip etmek için voltaj referansları için doygunluklara ulaşılmasına gerek olmadığı özetlenmiştir. Ayrıca, levye koruması kullanılarak simetrik (dengeli) ve asimetrik (dengesiz) gerilim düşüşleri gibi farklı şebeke arıza koşulları altında sistemin davranışı analiz edilir. Simülasyon sonucu, önerilen sistemin etkinliğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the beginning of the 21st century, there was a growing interest in renewable energy sources particularly the wind energy for power generation. The researchers aimed to enhance the development of the design parameters for wind energy generations. However, doubly fed induction generator (DFIG) has been frequently used in wind turbines because of variable speed operations. DFIG has some merits such as, cost effectiveness, higher efficiency and reliability and the fact that it operates in both standalone and when it's connected to the grid. Complete modeling, control and analysis of DFIG based on wind turbine system has been developed in this thesis. This thesis includes detailed developments of the wind turbine model such as, wind speed, aerodynamic system, drive train and generator model. Moreover, the dynamic model of DFIG in a rotating dq reference frame has been derived. Vector control approach of electrical machines is employed in the whole system. The complete system which consists of models and sub models are integrated and simulated using MATLAB/Simulink environment. Furthermore, to get the maximum output power from the wind turbine model, it's necessary to design control strategy. This includes rotor side converter (RSC) control, proportional-integral (PI) control, indirect speed control and grid side converter (GSC) control. PI controller has been designed in order the current components follow their references and the current loops has been tuned until the desired value is obtained. The RSC controls torque, flux and active and reactive power. The indirect speed control which is used to drive the torque to follow the maximum power curve is designed at the RSC control. The function of GSC control is to maintain the DC bus voltage constant irrespective of the region of operation and it operates at a unit power factor. Moreover, the steady-state analysis for the most representative magnitudes of DFIG based wind turbine has been investigated in MATLAB. Correspondingly, the steady-state reactive power capability of DFIG is examined. Two case study is considered during steady-state analysis. In case 1, reactive stator power is set at zero which results the value of the maximum stator current to be lowered. In case 2, direct rotor current is set at zero which provides lower stator current, but the reactive power became high. Another objective of the study is to compare the performances of most representative magnitudes of DFIG based wind turbine using PI controller and the proposed method in terms of settling time. The simulated result demonstrates that the performances of the proposed method improves and it has less perturbations compared to the PI controller. Moreover, the proposed method gives strong robustness for controlling the system with variable parameters. The dynamic analysis of current loops behavior in a wind turbine based DFIG has been studied. It is summarized that, to follow properly the dynamic performances of DFIG, it is not required to reach the saturations for the voltage references. Besides, the behavior of the system under different grid fault conditions such as, symmetrical (balanced) and asymmetrical (unbalanced) voltage dips using crowbar protection are analyzed. The simulation result confirms the effectiveness of the proposed system.