Yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı ile bölgesel ölçekte sera gazı emisyonu azaltımı için örnek bir çalışma
A sample study to reduce greenhouse gas emission in regional scale by using renewable energy sources
- Tez No: 178735
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ARİF ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ana kaynağı yanma olayı olan küresel ısınma, modern hayatın getirdiği sorunlardan birisidir. Kentlerde yaşanan hava kirliliğinin, dolayısıyla küresel ısınmanın en önemli nedenlerinden biri de, konutların ısı ihtiyacını karşılayan cihazlardan, ayrıca kükürt, kül ve nem oranı yüksek, fakat ısıl değeri düşük olan kömürlerin kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Ülke çapında pek çok ilde olduğu gibi Kütahya ilinde de hava kirliliği yoğun olarak yaşanmakta, emisyonların yüksek olması sebebiyle şehrin küresel ısınmaya katkısı da yüksek olmakta, başta insan sağlığı olmak üzere tüm çevre olumsuz etkilenmektedir.Kütahya'da 365 gün 24 saat katı ve gaz yakıt kullanılarak elde edilen sıcak su kentin yoğun bir hava kirliliği ile karşı karşıya gelmesine sebep olmakta, dolayısıyla bu durum Kütahya'nın emisyon değerlerini arttırmaktadır. Kütahya'nın yıllık sıcak su ihtiyacının katı ve sıvı yakıtlar yerine; rüzgâr, jeotermal ve güneş enerjisi gibi yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla karşılanması, bunların kullanımından doğan sera etkisi, küresel ısınma ve asit yağmurları gibi çevre sorunlarının önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada; Kütahya iline ait 1940?2002 yılları arasında ölçülmüş sıcaklık değerlerine göre hazırlanmış aylık ortalama sıcaklık verileri kullanılarak, Kütahya ili yıllık sıcak su ihtiyacı belirlenmiştir. Buna göre mevcut ihtiyaç için seçilmiş farklı fosil kaynaklar temel alınarak Kütahya'da fosil kaynakların meydana getirdiği sera gazı salım miktarları hesaplanmıştır. Bu amaçla Kütahya'da bölgesel ölçekte sera gazı emisyonu azaltımına bir katkı sağlanması hedeflenmiş, alternatif enerji kaynakları kullanılarak sıcak su eldesi için elektrik üretimi yapılması durumunda, farklı yenilenebilir enerji kaynakları için kurulu güçler hesaplanmış ve ortalama enerji üretim maliyetleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Global warming, of which main source is burning event, is one of the problem which modern life has caused. Air pollution seen in cities, one of the main reasons for global warming, is caused by the devices used to heat the buildings, also by the use of low caloried coals with high ratio in sulfur, ash and humidity. The air pollution is seen densely in Kutahya, as in many cities of Turkey. Since the emissions are in high amounts, its contribution to global warming is too much, and it has considerably harmful effects on the environment and human health. Although many different factors play important roles for the air pollution in Kutahya city center, the main factor is burning fossil fuels and meteorological conditions effects on pollution dispersion.Using hot water supplied by burning solid and gas fuels for 365 days ? 24 hours in Kutahya makes the city come face to face with dense air pollution; consequently, this situation increases the emission values of Kutahya. So, it is important to use new and renewable energy sources, such as wind, geothermal, and solar energy, instead of using solid and liquid fuels for supplying hot water in the aim of reducing the usage of fossil fuels, hence, for solving the environmental problems, such as acid rains, global warming and green house effect caused by fossil fuels. In this study, the need of annual hot water of the city Kutahya is determined by using monthly temperature average data prepared by means of the measured temperature values between the years 1940?2002. Hence, the amount of green house gas emission caused by fossil fuels in Kutahya is calculated on the bases of different selected fossil sources. The main aim of this study is to reduce the greenhouse gas emission. For this purpose, required power capacity to get hot water has been calculated in the case of using different renewable energy sources. Finally, the average costs of energy generation have compared in each other for considered resources.