Streptozotosin (STZ) ile diyabet yapılmış sıçanların deri yaraları üzerine Equisetum arvense bitki merheminin etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects of Equisetum arvense pomats on skin wounds in streptozotocin induced diabetic rats
- Tez No: 178766
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SABRİ ÖZYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, STZ ile diyabet yapılmış ve diyabet yapılmamış normal sıçanların sırtlarında meydana getirilen deri yaralanmaları üzerine Equisetum arvense bitki merheminin makroskobik ve mikroskobik etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.Bu çalışmada, 3 ? 4 aylık, 180 ? 240 g ağırlığında 112 erkek Wistar -Albino sıçan kullanılmıştır. Her grup 14 adet sıçandan oluşturulmuş 4 kontrol, 4 deneme olmak üzere toplam 8 grup halinde deneye alınmıştır. Diyabet, Wistar -Albino sıçanlara intra peritonal olarak tek doz STZ (65 mg/kğ) verilmesiyle oluşturuldu. STZ'nin verilmesinden 2 gün sonra açlık kan şekerler 200 mğ/dl ve üzeri ölçülen sıçanlar diyabet kabul edilip çalışmaya dahil edildi. Sıçanların sırtlarında 1.5 cm çapında yara oluşturulup üzerine 7 ? 14 gün boyunca kontrol grupları hariç E. arvense bitki merhem dozları (%5 - %10) sürülmüştür. Deneye alınan gruplarda 7. ve 14. günlerde, makroskobik ve mikroskobik ölçümler ile istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. Deneyler sonucunda gruplar arasında en iyi makroskobik iyileşmenin 14. gün sonunda normal % 10' luk E. arvense bitki merhemi uygulanan grupta % 99.96 olarak saptanmıştır. Mikroskobik ölçümlerde ise, en iyi dermal ve epidermal rejenerasyonun, anjiogenezisin ve bağ dokusu proliferasyonu kalınlığı artışının 14. gün sonunda % 10'luk E. arvense bitki merhemi uygulanan gruplarda olduğu belirlenmiştir.E. arvense bitki merhemleri uygulanan hem diyabetik hem kontrol gruplarının mikroskobik ve makroskobik sonuçları uygulama yapılmayan gruplara göre daha iyi sonuçlar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine macroscobic and microscobic effects of Equisetum arvense plant?s pomats on skin wounds in streptozotocin induced diabetic and normal rats.In this study 112 male Wistar albino rats, aged 3-4 mounts, weighing 180-240 g have been used. 8 groups have been prepared 4 of which are control. 14 animals were in each groups. Diabetes mellitus was induced in Wistar-Albino rats by the administration of a single intraperitoneal dose of streptozotocin (60mg/kg body weight). Two days after STZ injection, animals with blood glucose levels above 200 mg/dL were defined as diabetic and used in the study. 1,5 cm dermal and subdermal incisions were made at the backs of the rats and E. arvense pomats doses (5 %-10 %) administrated on the wound for 7-14 days. Wound closure was macroscopically and microscopically measured at 7 and 14 days after wounding. Results were determined statistically. As a result of experiments normal 10 % E. arvense pomat administrated group was showed 99.96 % macroscopic healing at 14 days after wounding. At microscopic measurement 10 % E. arvense pomat administrated group was showed higher dermal and epidermal regeneration, angiogenesis and connective tissue proliferation thickness after 14 days.When compared with untreated groups microscopic and macroscopic result of both diabetic and control groups which treated with pomat of E. arvense plant showed better results than untreated groups.