Streptozotosin ile diyabet yapılmış sıçanların deri yaraları üzerine Hypericum perforatum merheminin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of Hypericum perforatum ointment on the streptozotocin induced diabetic rat skin wounds
- Tez No: 324671
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. M. KASIM ÇAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, streptozotosin (STZ) ile diyabet yapılmış sıçanların sırtlarında meydana getirilen deri yaralanmaları üzerine Hypericum perforatum bitki merheminin makroskobik, histopatalojik, biyokimyasal ve biyomekanik etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada, 3 ? 4 aylık, 180 ? 240 g ağırlığında 70 erkek Wistar-Albino sıçan kullanılmıştır. Her grup 14 adet sıçandan oluşturulmuş 2 kontrol, 3 deneme olmak üzere toplam 5 grup halinde deneye alınmıştır. Diyabet, Wistar-Albino sıçanlara intra peritonal olarak tek doz STZ (45 mg/kg) verilmesiyle oluşturulmuştur. STZ?nin verilmesinden 2 gün sonra açlık kan şekerler 300 mg/dl ve üzeri ölçülen sıçanlar diyabet kabul edilip çalışmaya dahil edilmiştir. Sıçanların sırtlarında 1.5 cm çapında tam yara ve 4 cm uzunluğunda kesi yaraları oluşturulup üzerine 7 ? 14 gün boyunca kontrol grupları hariç saf Hypericum perforatum yağı ve H.perforatum bitki merhem dozları (%1 - %5) sürülmüştür. Deneye alınan gruplarda 7. ve 14. günlerde, makroskobik, mikroskobik, biyokimyasal ve biyomekanik ölçümler ile istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. Deneyler sonucunda eksizyon grupları arasında en iyi makroskobik iyileşme 14. gün sonunda normal %1? lik H. perforatum bitki merhemi uygulanan grupta %69.16 olarak saptanmıştır. Hidroksiprolin değerlerinde en yüksek değerin 14. gün sonunda %5HP grubunda olduğu bulunmuştur. İnsizyon grupları arasında en iyi makroskobik iyileşmenin %1HP grubunda olduğu, hidroksiprolin değerlerinin saf HP ve %1HP gruplarında 7. gün sonunda en yüksek olduğu, mikroskobik ölçümlerde ise, bütün gruplarda epitelizasyonun iyi olduğu, deri gerim direncinin saf HP grubunda oldukça yüksek olduğu saptanmıştır. H. perforatum bitki merhemleri uygulanan grupların sonuçları uygulama yapılmayan grupların gonuçları ile karşılaştırıldığında merhemler makroskobik olarak daha iyileştirici olarak görünse bile mikroskobik olarak beklenen etkiyi göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
This research is made by the aim of investigation and determination of macroscobic, microscobic, biochemical and biomechanic effects of Hypericum perforatum ointment on the skin wounds of the back side of the rats which are made diabetes by STZ. In this study, 3-4 months old, 180-240 g wheighted 70 male Wistar albino rats are used. Total 5 groups of rat, constituded 14 rats by each group were being 2 control and 3 trial groups. Diabetic Wistar-Albino rats generated by giving one shot of STZ (45mg/kg) into intraperitoneal way. Two days after giving STZ, the diabetic animals are included in study which has fasting blood glucose levels 300 mg/dl. At the back of the rats 1.5 cm diameter excision and 4 cm long incision wounds are generated and except control groups, pure Hypericum perforatum oil and H. perforatum ointment doses (1%-5%) are applied on tehse wounds for 7-14 days along. At 7th and 14th days, all the groups are evaluated by macroscopical, microscopical, biochemical and biomechanical and with probability measures. At the and of the experiments, the best macroscopic healing was seen at the 14th day in the proup of 1% H. perforatum ointment applied group as 69.16% . The highest hydroxyproline values are found in 5% HP group at the end of 14th day. The best macroscopic healing among incision groups was seen in 1% HP group, the highest hydroxyproline values are seen in pure HP and 1% HP groups at the end of 7th day, and in the microscopicmeasures all groups showed good epithelisation and skin tension resistans valuers were pretty high in pure HP group. When H. perforatum ointment applied groups results are compared to unapplied groups, it seems ointments are more more healer macroscopically but at microscobic level it did not show any expect healing effect.