Kütahya bölgesinde kolesterol, lipid ve tiroid metabolizması hastalıklarının karşılaştırmalı olarak araştırılması
Comparasion of the diseases due to lipid, cholesterol and thyroid metabolism in Kütahya region
- Tez No: 178765
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DAYIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma Kütahya bölgesinde kolesterol, lipit metabolizması ve tiroit metabolizmasına bağlı hastalıkları araştırmak ve bu iki metabolik hastalığın birbiri ile ilişkisini değerlendirmek için yapılmıştır. Kütahya il merkezindeki 13 sağlık ocağından ve ilçelerden Kütahya Bölge Hıfzıssıha Enstitüsü Laboratuvarına analiz için gönderilen 320 hastanın tiroid fonksiyon testleri incelenmiş (TSH, total T3 ve total T4) ve total kolesterol, trigliserit, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol ve toplam lipit düzeyleri ölçülmüştür. Araştırmanın sonucunda 250 kişide testler (% 78.12) normal sınırlarda, 42 sinde (%13.12) hipotiroidi değerleri, 28'inde ise (%8.75) hipertiroidi değerleri bulunmuştur. Bu sonuçlara göre Kütahya bölgesinde de tiroid hastalıklarının önemli bir sağlık sorunu olduğu anlaşılmaktadır.Aynı hastaların lipid fraksiyonları incelendiğinde; total kolesterol, LDL kolesterol ve toplam lipit değerleri hipotiroidisi olan grupta yüksek olarak bulunmuştur (sırasıyla 206,8 ± 33, 118,1 ±33,5 ve 680.5 ± 98,6mg/dl ).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to research the diseases due to thyroid , cholesterol and lipid metabolisms and investigate the relationship between these two metabolic disorders. The study was performed on the sera sent for other diagnostic purposes like thyroid function tests (TSH, total T3 and total T4) to the Laboratory of Kütahya Hıfzısıhha Institute. Patients visiting 13 health care centers in the Kütahya province and districts of Kütahya province were included in this study. The study population consisted of 320 patients. Serum levels of total cholesterol, trigliserid, HDL,-cholesterol, LDL-choleterol and total lipid were measured. According to the our investigation results, 250 (78.12 %) individuals were diagnosed as normal, 42 (13.12 %) as hypothyroid, and 28 (8.75 %) were hyperthyroid. Our results suggested that thyroid disease was an important health care issue in Kütahya region.Lipid profiles of the patients were also analyzed. It was observed that serum total cholesterol, LDL-cholesterol, and total lipid levels were significantly elevated in the hypothyrid group compared with normal individuals. (206,8±33.6, 118.1±33.5, 680,5±98.6 and 190.2±43.7, 106,8±29.5, 634,3±109.4 mg/dl respectively). Serum levels of HDL-cholesterol were found normal.