Rhizophagus grandis (Gy11)'in laboratuvar şartlarında üretilme tekniği
  1. Tez No: 17878
  2. Yazar: NURİ USLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REFİK BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
-23- ÖZET Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Ladin ormanları ile Giresun Oı - man Bölge Müdürlüğü Kulakkaya civarındaki Ladin ormanlarında za rar yapan Dev Kabuk Böceği (Dendroctonus mi cans Kug.) halen ya yılışım devam ettirmektedir. Bu zararlı ile 1985 yılına kadar ormanlarımızda mekanik ve kimyasal yöntemlerle mücadele edilmesine ragmen başarı sağlana mamıştı r. D. micans'ın spesifik predatörü Rhizophagus grandis Gyll.'in teşhis edilmesi, laboratuvarlarda üretilmesi ile çeşitli ülke lerde devam etmekte olan biyolojik mücadele çalışmalarında başa rılı sonuçlar alınmış ve ülkemizde de 1985 yılından beri R. grandis ile biyolojik mücadeleye başlanılmıştır. Bu çalışmada, Artvin'de kurulu laboratuvarda plastik kutu larda R. grandis üretimi denenmiş, larva üretimi safhası başarı lı olmuştur. Ancak, prepupaların erginleşme safhasında yaşama oranı % 39-44 civarında kalmıştır. Kutularda üretim metodu ile R. grandis' in kitle halinde üretimi mümkün olacağından, metod daha da geliştirilerek biyolojik mücadelede kullanılacak R. grandis miktarı arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
-24- SUMMARY The Great spruce bark beetle (Dendroctonus micans Kug.) pre sently continue distribution in the spruce forests of Artvin Re gional Forest Directorate and the vicinity of the Kulakkaya lo cation of Giresun Regional Forest Directorate. Despite mechanical and chemical pest management methods in our forests against this pest until 1985, success has not been achieved. With the identification of Rhizophagus grandis Gyll. as the specific predator of D. micans, its rearing in the laboratory, successful results in biological control have been obtained in various countries and since 1985 biological control using R. grandis has been started in our country. In the present work, R. grandis rearing in plastic pots in the established laboratory in Artvin has been experimented; the larval rearing phase has been successful. However, during the maturation of the prepupa to adult the survival ratio was appro ximately 39-44 %. The amount of R. grandis to be used in biolo gical control may be increased by the improvement of the mass rearing method of R. grandis with the rearing in the pot method.