Orta Anadolu tarım işletmelerinde arpa tohumluklarında fungal floranın tespiti
Determination of fungal flora barley seeds in state farms central Anatolia
  1. Tez No: 149823
  2. Yazar: EMİNE BURCU ESMER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKAİ KATIRCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ORTA ANADOLU TARIM İŞLETMELERİNDE ARPA TOHUMLUKLARINDA FUNGAL FLORANIN TESPİTİ Emine Burcu ESMER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilimdalı Danışman: Prof.Dr. Y.Zekai KATIRCIOĞLU 2002-2003 yıllarında 18 adedi Orta Anadolu Tanm İşletmelerinden (A.O.T.I) ve25 adedi üretici tohum örneklerinden olmak üzere, Orta Anadolunun değişik yerlerinden elde edilen toplam 43 arpa örneğinde nemli hücre ve agar yöntemi kullanılarak fungal flora saptanmıştır. Nemli hücre yöntemiyle hem üretici tohumluklarında hem de A.O. T.l'deen yaygın fungus Cladosporium sp. olmuştur. Agar yönteminde ise en yaygın funguslar Cladosporium sp.ve Penictllium spp. dir. Rhizophus stolonifer, Alternaria alternata, Septonema sp., Ulacladium sp. funguslan agar ve nemli hücre yöntemlerinde en yaygın funguslar olmuştur. En fazla fungus cins ve türü nemli hücre yönteminde elde edilmiştir. 2004, 43 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Arpa, Tohum, Fungal Flora, Türkiye
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF FUNGAL FLORA OF BARLEY SEEDS IN STATE FARMS CENTRAL ANATOLIA Emine Burcu ESMER Ankara University Graduate school of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor Prof. Dr. Y2ekai.KATIRCIOöLU During the years 2002 to 2003 were collected from Central Anatolia and their flora was determined. Eighteen samples were obtained from state farms and twentyfive samples were obtained from different parts of.Central Anatolia. Blotter and Agar methods were used to determine the fungal flora Cladosporium sp. was the most frequently encountered species with the Blotter method. Cladosporium sp.and PenicUlium spp. was the most frequently observed fungi with the Agar method. Rhizophus stolonifer, Alternaria alternate, Septonema sp. and Ulocladium sp. were the most commonly observed fungi in both methods. Blotter method obtained more fungi genera and species. 2004, 43 pages Key Words; Barley, Seed, Fungal Flora, Turkey