Atık sulardan nikel (II) ve kurşun (II) iyonlarının adsorpsiyon metoduyla uzaklaştırılması
Removal of nickel (II) and lead (II) by adsorption method from waste waters
  1. Tez No: 178785
  2. Yazar: ERHAN YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, bor endüstri atığı tarafından nikel (II) ve kurşun (II) iyonlarının adsorpsiyonu için batch çalışmaları yürütüldü. Çalışılan parametreler başlangıç metal konsantrasyonu, başlangıç çözelti pH'ı, adsorban miktarı ve temas süresidir. Denge adsorpsiyonu için Freundlich ve Langmuir izotermleri uygulanmıştır. Her iki metal için izoterm modeli olarak Langmuir izotermi bulunmuştur. Maksimum adsorpsiyon kapasitesi 25 ?C sıcaklıkta nikel (II) ve kurşun (II) için sırasıyla 69,13 mg g-1, (pH 7,0) ve 73,15 mg g-1 (pH 6,0) olarak bulunmuştur. Nikel (II) ve kurşun (II) iyonlarının adsorban tarafından taşınması 90 dk içinde dengeye ulaşmıştır. Adsorpsiyon mekanizmasını incelemek için iki basit kinetik model olan birinci-dereceden hız ve yalancı-ikinci dereceden hız eşitlikleri uygulanmıştır. Nikel (II) ve kurşun (II) iyonlarının adsorpsiyon hızları yalancı-ikinci-dereceden modele uyduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, batch experiments were carried out for the adsorption of nickel (II) and lead (II) ions onto boron industry waste. The operating variables studied were initial metal concentration, initial solution pH, adsorbent dosage, contact time. Equilibrium adsorption data was fitted to Freundlich and Langmuir isotherms. Langmuir isotherm was found to be an optimum isotherm for two metals. The maximum adsorption capacity for nickel (II) and lead (II) ions were found to be 69.13 mg g-1 at optimum conditions of pH (7.0) and temperature (25oC) and 73.15 mg g-1 at optimum conditions of pH (6.0) and temperature (25oC), respectively. The equilibrium time for the removal of nickel (II) and lead (II) ions onto the adsorbent was reached within 90 min. Two simplified kinetics models were tested to investigate adsorption mechanisms in terms of the first order and the pseudo-second order rate equations. The adsorption rates of nickel and lead were found to be in consistent with the pseudo-second order model.