Konya bölgesindeki buğdaylarda organik klorlu pestisit seviyelerinin araştırılması
The investigation of organoclorine pesticides residue in wheat in Konya province
- Tez No: 178799
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AKTÜMSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin en geniş ve önemli tahıl üretim alanı olan Konya bölgesindeki buğdaylarda organik klorlu pestisit kontaminasyonu gaz kromatoğrafik yöntemle belirlenmiştir. Sonuçlar Avrupa Birliği (EC) Direktifleri ve WHO/FAO'ya göre değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan toplam 36 numune bu bölgedeki çiftçilerden temin edilmiştir. Cis-klordan ve metoksiklor kalıntıları bütün buğday numunelerinde tespit edilmiştir. Klordan izomerleri, metoksiklor, DDT ve metabolitleri, aldrin, beta HCH ve heptaklor en yüksek kalıntı düzeyine sahip organik klorlu pestisitlerdir. Bu numunelerde çeşitli organik klorlu pestisitler EC ve WHO/FAO maksimum residual limitlerinden (MRLs) yüksek bulunmuştur. Aldrin, trans-klordan ve metoksiklor 1'er numunede, oksiklordan ise 8 numunede EC veya WHO/FAO MRL'lerini aşmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to evaluate the organochlorine pesticide contamination in wheat from Konya region, which is large and important area of cereal produced in Turkey, according to the European Community Directives and WHO/FAO using Gas Chromatograph with ECD. Totally 36 different samples were obtained from native farmers in this region. All the wheat samples were found to be contaminated with various organochlorine pesticide residues of cis-chlordane and methoxychlor. Chlordane isomers, methoxychlor, DDT and its metabolites, aldrin, beta HCH, and heptachlor were the highest organochlorine pesticide residues. In these samples, various organochlorine pesticides were determined higher than European Community and WHO/FAO maximum residual limits. Aldrin, trans-chlordane, oxy-chlordane and methoxychlor residues in these samples were exceeded EC or FAO/WHO MRLs in 1, 1, 8 and 1 of 36 samples, respectively.