Türkiye'de orman endüstrisi makinaları üretimi üzerine incelemeler
Studies on production of woodworking machinery in Turkey
  1. Tez No: 17881
  2. Yazar: METİN KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE ORMAN ENDÜSTRİSİ MAKİNALARI ÜRETİMİ ÜZERİNE İNCELEMELER Türkiye'de Orman Endüstrisi Makinaları üretiminin incelenmesi amaçlanan bu araştırmada anket yöntemi uygulanmıştır. üretici işletme sayısı olarak çalışmaya katılma oranı % 69 olarak gerçekleşmiştir. Araştırmada öncelikle üretici işletmeler belirlenmiştir. Ayrıca sektördeki firmaların nitelikleri belirlenerek sınıflandırılmakta ve işletmelerin Türkiye bazında dağılımı saptanmaktadır. Ele alman beş yıllık zaman dilimi içinde Türkiye'de üretilen a9aç işleyen roakina çeşit ve miktarları belirlenmiştir. Sektörde çalışan işletmeler belli başlı kriterler esas alınarak dünyada önde gelen ülkeler ile karşılaştırılmıştır. Ağaç işleyen makina(AlM) üretim sektörünün teknolojik gelişimi de belirlenmekte ve makina üretiminde karşılaşılan sorunlar saptanarak çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY STUDIES ON PRODUCTION OF WOODWORKING MACHINERY IN TURKEY The production of woodworking machinery in Turkey was investigated by applying a method ot written inquiry. Sixtynine percent of the establishments approached answered the questionnaire. A list was prepared on the identity of the companies operating in the sector. The companies were also classified according to their characteristics. The location of the production facilities in Turkey were indicatea. The types and the quantities of the woodworking machinery produced were listed tor a 5 year period. The establishments operating in Tui key were compared with those based in the advanced countries. The report attemps to present the level of the technological development of the sector. The problems it faces and possible solition ior them.