Polimerik şelatlaştırıcıların sorpsiyon yöntemiyle eser ağır metallerin tayininde kullanımı
Using polymeric chelates in the sorption process for the determination of trace heavy metals
- Tez No: 178816
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN MERCİMEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada; kolonda karboksimetil diaminoetan sporopollenin (CDAE-S) ve karboksimetil triaminodietan sporopollenin (CTAE-S) kullanılarak önderiştirme yapıldıktan sonra elue edilen metal iyonları ContrAA ve UV-vis spektrofotometre tekniği ile tayin edilmiştir. Literatürlere uygun olarak sentezlenen CDAE-Sporopollenin ve CTAE- Sporopollenin maddeleri kolonda dolgu maddesi olarak kullanılmıştır. 0.5 µg/mL 100 mL Cu ve Co iyonları içeren çözelti optimum pH'da, akış hızı 5 mL/dk olacak şekilde kolondan geçirildi ve metal iyonları 1 M HNO3 ile elue edildi. Elue edilen metal iyonları ContrAA ve UV-vis spektrofotometre ile tayin edildi. CDAE-S kullanılarak Cu % 96.6, Co % 98.7 geri kazanılmıştır. CTAE-S kullanılarak Co % 99 geri kazanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study heavy metal ions were determined after preconcentration using column filled with carboxy methyl diaminoethane-sporopollenin (CDAE-S) and carboxy methyl triaminodiethane-sporopollenin (CTAE-S). CDAE-S and CTAE-S were synthesized according to the literature and used in the column as a supporting material. A 100 mL solution containing 0.5 µg/mL Cu and Co ions was passed through the column at optimum pH value using 5 mL/min flow rate. The metal ions were elueted from the column using 1M HNO3. The obtained solution was analyzed for its Cu and Co content using ContrAA and UV-vis spectrophotometry. The % recovery for Cu and Co were % 96.5 and % 99 respectively when CDAE-S used as a supporting material. The recovery for Co % 99.3 when CTAE-S was used as a supporting material.