Balıkesir işletmesi ormanlarında orman tahripleri
Destroying of forests in Balıkesir enterprise forests
- Tez No: 17882
- Danışmanlar: PROF.DR. REFİK BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
-f J.- 5, ÖZET " BALIKESİR İŞLETMESİ ORMANLARINDA ORMAN TAHRİPLERİ adlı bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Entomolojisi ve Koruma Anabilim Dalı'nda Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bu çalışma yedi ana bölümden oluşmaktadır, Birinci bölümde, araştırma sahası olan Balıkesir Orman İşletme Müdürlüğü nün sınırları, alt birimleri, orman durumu, iklimi, jeolojik yapısı ve halk-orman ilişkileri hakkında tanıtıcı bilgi verilmiştir, İkinci bölümde, konu işlenirken kullanılan materyal ve yöntem belirlenmiştir Çalışma, arazi ve arşiv araştırmasının büroda ayırım ve değerlendirilmesinden ibarettir,Arşiv çalışmaları 1982-1989 yılları arasındaki dönemi kapsamaktadır üçüncü bölümde, bulgular sonucu ortaya çıkan tahrip faktörleri ayrı ayrıı başlıklar altında incelenmiştir, Buna göre Balıkesir Orman İşletme Müdürlüğü'nün ana problemi yasadışı yararlanmalardır, Bunu sırasıyla yerleşme, açma, otlatma,yangın, zararlı böcekler ve diğer tahripler izlemektedir. Dördüncü bölümde. İşletme Müdürlüğü'nde tahriplere karşı ne gibi önlemler alındığı ve allaması gereken önlemler sunulmuştur. Son bölümde de yararlanılan kaynakların listesi verilmiş tir.
Özet (Çeviri)
-72- 6- SUMMARY This study which is named as“DESTROYING OP FORESTS IN BALIKESİR ENTERPRISE FORESTS,”is prepared for a master the sis in the University of Istanbul Faculty of Forestry Forest Entomology and Forest Protection Department, It is consisting of seven main sect i ons. In the first section» the frontiers of Balıkesir Forest Enterprise Mana gement (Which is the area of the research) Forest's situati on, climate, geological structure, forest-folk relationships are told. In the second section» the materials and methods of research is determined, It is composed of classification and apraising of study, land and archive researches in office. Archive studies contain the period of 1982-1989,In the third section, the destroying factors which come into being by fin dings are studied in different titles, According to it, the ma in problem of the Enterprise is illegal using0Then settlement, opening, pasture, fire, harmful insects and others trace it,,1yı the fourth section, the precaution which are taken and will be taken by the Enterprise Management against destroying are presented. In the las t one, the list of res ours e s are given.