RTK GPS yardımıyla srtm3 sayısal yükseklik modelinin doğruluk analizi
Analysis of accuracy of srtm3 digital elevation model using RTK GPS
- Tez No: 178848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Son yıllarda bilimsel, ekonomik ve güvenlik alanlarında dünya çapında güncel Sayısal Yükseklik Modellerine (SYM) artan bir talep vardır. SYM'lerin minimum zaman ve maliyetle en hassas bir şekilde elde edilmesi arzu edilir. 2000 yılının şubat ayında, yeryüzünün tamamını tarayarak karasal kesimlerdeki topoğrafik yükseklik verilerini elde etmek amacıyla, NASA tarafından fırlatılan SRTM (Shuttle Radar Topography Mission) uzay mekiği Endevour, yaklaşık 60º kuzey ve 57º güney enlemleri arasındaki tüm karasal alanları 11 günlük uçuşu sonucunda tarayarak SYM verisi toplamıştır. SRTM görevi sonunda global olarak yeryüzünün 1'' (?30 m) çözünürlüğünde SYM elde edilmiştir. Bu veriler daha sonra 1x1 derecelik hücre formunda düzenlenerek Amerika için 1'' (?30 m), Amerika dışındaki diğer karasal alanlar için 3'' (?90 m) çözünürlükteki SYM internet üzerinde tüm kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmuştur. SRTM görevinde enterferometrik yapay açıklıklı radar (InSAR; Interferometric Synthetic Aperture Radar) tekniği kullanılmıştır. InSAR tekniği ise bir uzaktan algılama tekniğidir. Uydu konumları ve tutumları, atmosferik şartlar ve diğer bazı şeyler yüzünden farklı hata kaynakları vardır. InSAR tekniğini kullanan SRTM verilerinin ülke gereksinimleri doğrultusunda ve hangi amaçlarla kullanılabileceğinin test edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada SRTM'den elde edilen 3'' (?90 m) çözünürlükteki SYM'nin doğruluk analizi GZK GPS yöntemi ve el GPS'si ile elde edilen yükseklik izleri (geçki) referans alınarak test edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, there are increasing demand to Digital Elevation Models (DEMs) from scientific, economical and security domains in overall the world. For DEM production, it was desired on a minumum time, cost and sensitive. In February 2000, SRTM (Shuttle Radar Topography Mission) surveyed around the earth which was casted by NASA and it was called Endevour, that its aim to carry the height data in terrestrial regions added DEM data by surveyed the terrestrial areas nearly between 60º north and 57º south latitudes during eleven days flight. The end of SRTM mission, SRTM got DEM that its resolution 1'' (?30 m) to survey around the earth. Then, these datas afforded free to 1x1 cell forms. After this level, DEM that was arranged for America 1'' (?30 m) resolution and other terrestrial regions 3'' (?90 m) resolution where is in the out of America was tendered no charge on internet for internet users. SRTM used artificial scattered interferometric technique during its mission. Furthermore, InSAR technigue is a remote sensing technigue. InSAR have different error sources because of satellite positions and attitudes, atmospheric conditions and other things. SRTM datas which uses InSAR technique must be tested in accordance country necessities and different aims. In this context, this study was aimed to test the 3'' (?90 m) resolution DEM's accuracy analysis which was secured SRTM, by collacate Real Time Kinematic GPS and height tracks by handheld GPS .