Yapılaşmış ve ağaçlık bölgelerde tek sabit referans istasyonunun kullanılabilirliğinin incelenmesi
Examine of usability of single base line RTK at the structured and wooded areas
  1. Tez No: 259788
  2. Yazar: NEBİ GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada yapılaşmış ve ağaçlık bölgelerde tek sabit referans istasyonu baz alınarak yapılan klasik RTK GPS ölçümleri ile İSKİ-UKBS sistemi ve CORS-TR sisteminden faydalanılarak yapılan ölçümlerin sonuçları karşılaştırılmakta ve farklılıklar incelenmektedir.Alıcılar arasındaki mesafe arttıkça iyonosfer, troposfer, efemeris gibi hataları modellemek güç olmakta ve konum doğruluğu azalmaktadır. Tek Sabit Referans İstasyonunda temel yaklaşım sürekli gözlem yapan referans istasyonu yardımıyla bir sanal referans istasyonunda iyonosfer, troposfer ve efemeris hatalarının modellenmesine dayanmaktadır.Çalışmaya ölçü güzergâhı oluşturularak başlanmıştır. Bu güzergah üzerinde 8 nokta tesis edilmiş ve bu noktalarda dört ayrı yöntemle RTK GPS datası toplanmıştır. Toplanan bu datalar Topcon Link programında değerlendirilmiştir.Yapılan test sonuçları incelendiğinde Ağ-RTK yönteminin bilinen yöntemlere alternatif olabilecek, son derece hızlı ve uzun vade de ekonomik bir yöntem olduğu görülmüştür. Ayrıca, Ağ-RTK yönteminin ne gibi çalışmalarda kullanılabileceği ve karşılaşılan problemler için çözümler konusunda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, single baseline RTK GPS measurements, İSKİ-UKBS System and CORS-TR Systems?s results of measurements are used to compare and examine the differences at the structured and wooded areas.When the distance between rover and reference receiver increased, modelling of some errors, for example, ionosphere, ephemeris and troposphere errors, is more difficult and the accuracy of coordinates decreases. The basic approach of Single base reference station is modelling of ionosphere, troposphere and ephemeris errors at a virtual reference station using permanent reference station.Measurements were started to work by creating routes. This route has been established over 8 points and four different type of RTK GPS methods is used and data were collected. These datas are examined with Topcon Link software.Having studied the test results, it has been indicated that the network RTK method can be an alternative to the other methods, and that it is extremely fast and economic method in a long run. Moreover, a number of suggestions have been made for what kind of areas network RTK can be applied to and what solutions it offers to the problems encountered in our profession.