Farklı GPS/GNSS parametrelerinin heyelan izlemede konumlamaya etkisi
The impact of different GPS/GNSS parameters on landslide monitoring
- Tez No: 519827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN CÜNEYT ERENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Heyelanlar doğal felaketlerin en tehlikeli türlerinden biridir. Son yıllarda Global Konumlama Sistemi (GPS/GNSS) teknolojisi, santimetre altı heyelan deformasyonlarını izleyebildiğini göstermiştir. Bu çalışmada, mikro-jeodezik bir GPS/GNSS ağı yardımıyla aktif bir heyelan alanını gözlemlemek ve istatistiksel olarak önemli nokta deformasyonlarını belirlemek amaçlanmıştır. Bu amacın yanısıra seçilen GPS/GNSS ölçüm tekniğine bağlı olarak gözlem süresi, noktalar arasındaki baz uzunlukları ve yükseklik farkları gibi bazı parametreler çalışılarak pilot bir aktif heyelanın etkin olarak gözlenmesi için optimum ölçme ve değerlendirme stratejisinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu bağlamda, jeodezik ağ optimizasyonu sonrasında bir mikro-jeodezik GPS/GNSS ağı kuruldu. GPS/GNSS ölçümleri statik, hızlı statik ve RTK yöntemleri ile 3 periyotta gerçekleştirildi. GPS / GNSS verilerinin değerlendirilmesinde akademik yazılımlar kullanıldı. Araziden elde edilen veriler alt gruplara ayrıldı ve gözlem süresinin etkisi, multipath etkisi, faz kayıklığı, atmosferik etkiler araştırıldı. Sonuç olarak, heyelan alanının bazı noktalarında deformasyon olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Landslides are one of the most dangerous types of natural disasters. In last decades, the Global Positioning System (GPS/GNSS) technology has shown that it is capable to monitor sub-centimeter landslide deformations. In this study, it is aimed to observe an active landslide area with the help of a micro-geodetic GPS/GNSS network and to determine statistically significant point deformations. In addition to this purpose, it is aimed to develop an optimum measurement and evaluation strategy for effective monitoring of active landslides by studying some parameters such as observation time, baseline lengths and altitude differences depending on the selected GPS/GNSS measurement technique. In this context, a micro-geodetic GPS/GNSS network was established after the geodetic network optimization. GPS/GNSS measurements were performed in three periods with static, rapid static and RTK methods. In the evolution of GPS/GNSS data, academic research software were used. The data obtained from the field were divided into subgroups and the effect of observation period, multipath effect, phase shift, atmospheric effects were investigated. As a result, it was determined that deformation occurred at some points of the landslide area.