Muzun farklı kurutma şartlarındaki kuruma karakteristiklerinin belirlenmesi
The determination of drying characteristics at conditiones different drying of banana
- Tez No: 178851
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, muzun farklı kurutma havası sıcaklığı ve ön işlem şartlarında gösterecekleri kurutma karakteristikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Denemelerde hava sıcaklığı olarak 60 0C, 70 0C ve 80 0C, hava hızı olarak 2.0 m/s alınmıştır. Muz örnekleri, kurutma öncesi ön işlem olarak 6 mm ve 9 mm kalınlığında dilimlendikten sonra kurutulmuşlardır. Elde edilen verilerden yararlanılarak istatistiki değerlendirmeler yapılmıştır.Denemeler sonucunda, hava sıcaklığının ve kurutma öncesi uygulanan ön işlemin muzun kuruma hızı üzerine etkisi belirlenmiştir. Muz örneklerine ait kuruma sabiti (k) değerleri, 6 mm kalınlığındaki muz örneklerinde 1,0571?..1,6632 arasında, 9 mm kalınlığındaki muz örneklerinde ise 0,7420?. 1,4129 arasında bulunmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Muz, hava sıcaklığı, hava hızı, ön işlem, kuruma hızı, kuruma sabiti
Özet (Çeviri)
In this study the drying characteristics of banana for different air temperature and pretreatments were determined. In the trials, air temperatures as 60 0C, 70 0C, 80 0C and air velocities as 2.0 m/s were taken. Banana samples that cut at thickness 6 mm, 9 mm and were dried. Statistical evaluations were done from data which taken trials.In the trials result, the effects on banana drying velocity of air temperature and applied pretreatment were determined. Drying coefficient (k) values for samples of banana were found 1,0571?..1,6632, 6 mm; 0,7420?..1,4129, 9 mm respectively.KEY WORDS: Banana, air temperature, air velocity, pretreatment, drying velocity, drying cefficient.