Failure mode and effects analysis (fmea) and an implementation study in a packaging company
Hata modu ve etkileri analizi (hmea) ve bir ambalaj firmasında bir uygulama çalışması
- Tez No: 178883
- Danışmanlar: PROF. DR. S. ÜMİT OKTAY FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ürün güvenilirliği bugün işletmeler için rekabette, müşteri tatmininde ve maliyetlerde yaptığı etki açısından çok önemli hale gelmiştir. Güvenilirliğin düşük olmasına neden olan ise ürün yaşam çevriminin farklı aşamalarında yapılan hatalardır. SUNJUT A.Ş. de aynı problemle karşı karşıyadır. Dikiş sürecinin hata oranı yüksektir ve bu müşteri şikayetlerine yansımaktadır. Bu çalışmanın amacı, bu yüksek hata oranını Hata Modu ve Etkileri Analizi(HTEA) yöntemi ile düşürmektir.HTEA, bir sistemin yaşam çevrimi boyunca olabilecek potansiyel hataları ve onların riskini tahmin etmeye, değerlendirmeye ve bu riski düşürmeye yardım eden sistematik bir yaklaşımdır. Burada risk, her bir hatanın şiddet, oluşma olasılığı ve tespit edilebilirlik takdirine göre hesaplanan Risk Öncelik Sayısı(RÖS) ile ölçülür. Daha sonra bu sayıya göre hatalar büyükten küçüğe doğru sıralanır ve belirlenen öncelik sırasına göre de her bir hatanın RÖS' sini azaltıcı düzeltici faaliyetler planlanır ve uygulanır.Bu çalışma sonunda uygulama aşamasının gerçekleştirildiği süreçte hatalar sınıflandırılmış, yüksek riskli hatalar belirlenmiş ve risklerini düşürmek için gerekli, büyük bir kısmını süreç çalışanları için bir eğitim sistemi ve dikiş makineleri için bir kontrol sistemi kurulmasından oluşan düzeltici faaliyetler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Product reliability becomes very crucial for the companies because of its effect on competition, customer satisfaction and costs. The failures occurring in different stages of product life cycle decrease reliability. SUNJUT A.Ş. faces the same problem. The failure rate of the sewing process is quite high and causes customer complaints. The objective of this study is to reduce these failures through Failure Mode and Effects Analysis (FMEA).FMEA is a systematic approach to help anticipate, evaluate, and reduce risk of failures in that may occur during the lifetime of a system. Risk is measured in terms of Risk Priority Number (RPN) which is calculated for every cause of failure considered and is a function of the following three ratings, severity, occurrence and detectability of a failure. Then all the failures are prioritized according to these RPN values and corrective actions to reduce these numbers are planned and applied.For the said company process, failures are classified and those with high risks have been identified. Also the order of precedence for the corrective actions which are mainly composed of training system for labors and a controlling system for sewing machines is presented.