QS-9000 kalite sistem standardı'nın referans konularından hata modu ve etkileri analizi'nin (HMEA) istatistiksel olarak incelenmesi ve bir işletmede uygulanması
Statistical analysis and implementation within an establishment of failure mode and effect analysis (FMEA)- one of the QS-9000 quality system standart's
  1. Tez No: 114074
  2. Yazar: GÜLŞAH ÇAMLIBEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞANSLI ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET QS-9000 KALİTE SİSTEM STAND ARDI'NIN REFERANS KONULARINDAN HATA MODU VE ETKİLERİ ANALİZİ'NİN (HMEA) İSTATİSTİKSEL OLARAK İNCELENMESİ VE BİR İŞLETMEDE UYGULANMASI ÇAMLIBEL, Gülşah Yüksek Lisans Tezi, İstatistik Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Şanslı ŞENOL Eylül 2001, 183 sayfa HMEA; üretim ve/veya tasarım faaliyetlerinde sıfır hataya yönelik kullanılan bir güvenilirlik analizi tekniğidir. Uluslararası bir standart olan ISO- 9000 Kalite Sistem Standardı'na ilave koşullar ile (sektör özel koşullan ve müşteri özel koşullan) oluşturulan OS-9000 Kalite Sistem Standardı'nın, referans ettiği kalite güvence tekniklerinden biri olan HMEA; Proses Hata Modu ve Etkileri Analizi (PHMEA) ve Tasarım Hata Modu ve Etkileri Analizi (THMEA) olarak ikiye ayrılır. PHMEA tekniğinin uygulandığı bu çalışmada, şimdiye kadar soyut yaklaşımla sezgisel olarak saptanan oluşum, şiddet ve belirleme kriterlerinden oluşum derecesinin, istatistiksel olarak“Poisson süreci yaklaşımı”ile saptanması incelenmiştir, ölçülebilir veriler söz konusu olduğunda, diğer kriterlerin de bu yaklaşım ile incelenmesi önerilmiştir, önerilen yaklaşımın THMEA tekniği çalışmaları için de geçerli olabileceği söylenebilir. Anahtar sözcükler : HMEA, PHMEA, THMEA, oluşum derecesi, şiddet derecesi, belirleme derecesi, risk öncelik göstergesi
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT STATISTICAL ANALYSIS AND IMPLEMANTATION WITHIN AN ESTABLISHMENT OF FAILURE MODE AND EFFECT ANALYSIS (FMEA)-ONE OF THE QS-9000 QUALITY SYSTEM STANDART'S REFERANCES TOPİCS ÇAMLIBEL, Gülşah MSC in Departman of Statistics Supervisor: Doç. Dr. Şanslı ŞENOL September 2001, 183 sayfa FMEA; is a reliable analysis tecnique that can be used in work on zero erpror production and/or desing activities. FMEA as a quality assurance tecnique which is referenced by QS-9000 Ouality System Standard constituted with additional conditions - conditions special for sector and customer - on an international Quality System Standard ISO-9000, is seperated in Process Failure Mode and Effect Analysis (PFMEA) and Design Failure Mode and Effect Analysis (DFMEA). In this study, PFMEA tecnique is treated to investigate the occurence degree statistically with“Poisson process apporach”. Occurence degree is one of the criterions of occurence^ severity and determination degrees, which used to be fixed with an abstract apporach, perceptively. In case there were measurable data, the other criterions proposed to be investigated with this apporach. Suggested apporach, can be valid for the studies with DFMEA tecnique. Keyword : FMEA, PFMEA, DFMEA, occurence degree, severity degree, determination degree, risk priority indicator.