Eş zamanlı mühendislik sürecinde ürün geliştirme yaklaşımının incelenmesi: Doğal gaz sektöründe bir uygulama
An analysing the product development approach in the concurrent engineering process: The case of natural gas sector
- Tez No: 178884
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Teknik Eğitim, Industrial and Industrial Engineering, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
Günümüzde müşteri gereksinimlerinin çeşitlenmesi ve müşteri memnuniyetininmerkezde olması firmalar arasında yakıcı bir rekabete yol açmaktadır. Firmalarmüşteri ihtiyaçlarını karşılayacak kadar yüksek çeşitlilikte piyasa için yeni ürünleridaha kısa zamanda daha düşük maliyette ve daha yüksek kalitede sunmak zorundadır.İşletmeler bu rekabet yapısını kaldıracak bir örgütlenme ve üretim yapısına geçmekzorundadırlar. Ürünlerin geliştirilmesi, bugünkü global piyasada hem firmaların,hem de ülkelerin ekonomilerine katma değer oluşturması nedeniyle ele alınan konulardanbiridir. Dünyada bu konuda yapılmış bir çok araştırmanın amacı, ürünleri dahaaz maliyetle daha emniyetli ve daha az riskli bir şekilde geliştirmektir. Tezde, ürüngeliştirme yaklaşımları incelenmiştir. Bu yaklaşımlar karşılaştırılarak olumlu veolumsuz yönleri ortaya konmuştur. Tezin uygulama alanı olarak, Türkiye'deki doğalgazpiyasasına hizmet veren boru sektörü incelenmiştir. Doğalgaz sektörü, ürüngeliştirmeye önem veren, dinamik yapıya sahip küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerdenoluşmaktadır. Bu işletmelerin, içinde bulundukları rekabet koşullarına göre,ürün geliştirme süreçlerinde izledikleri yaklaşımlar tezin temel amaçlarından biridir.İşletmeler, yükselen rekabet yapısını kaldıracak bir örgütlenme ve üretim yapısınageçme zorundadırlar, eş zamanlı mühendislik diğer bir ifadeyle eş zamanlıürün geliştirme yaklaşımı bu gereksinimleri karşılayacak bir mühendislik yaklaşımısunmaktadır. Bu tezde eş zamanlı mühendislik yaklaşımı incelenmiştir. Ürün geliştirmeçalışmalarının nasıl yürütüldüğü incelenerek geliştirilen ürünlerin piyasadabaşarılı olması için gereken koşullar incelenmiştir. Firmaların ürün geliştirme işlemlerindebaşarılı olması için dikkat etmesi gereken unsurlar ortaya çıkarılmıştır. Başaxiirılı olan firmaların firma performanslarını artırdıkları tespit edilmiştir. Tezin ana yapısıteorik bir modele indirgenmiştir, saha uygulaması yapılarak ortaya çıkan istatistikselsonuçlarına göre; yeni ürün geliştirme sürecinde başarılı olma sürecinde, eşzamanlı mühendislik çok büyük öneme sahiptir, diğer yandan yeni ürün geliştirmesürecini ve innovasyonu etkileyen diğer faktörlerin de iyileştirilmesi işletmeleri dahabaşarılı kılacaktır.
Özet (Çeviri)
In a globalizing competition conditions, there is a strong competition amongthe firms because a great variety of consumer needs and consumer satisfaction arethe main competition parameters. Firms have to produce and to supply a great varietyof product with shorter time period, lower cost and higher quality conditions. Firmshave to transform their organizational structures from traditional structures into modernflexible production organizations that overcome the increasing competitionpressure. New product development and the innovations are very important bothfirms and countries. A great deal of studying, research and development activitieshave been dedicated for these activities in order to achieve lower costs and hightechnology products.In this thesis, we mainly focused on the firms producing pipe for the naturalgas sector in which consumer requirements vary. These firms that are small andmedium size have great growing potential, flexibility, dynamic and innovativestructures in the competitive market conditions.In the thesis, it is investigated engineering conditions and approaches of thefirms. This approaches and conditions are very important to cope increasingcompetition in the market.The concurrent engineering philosophy is an engineeringapproach that has great potential to overcome increasing consumer needs, decreasingperiods for new product development, high quality and diminishing costs. In thisstudy, concurrent engineering approach and new successful product developmentconditions are analyzed. The main factors affecting new product development havebeen analyzed. It is observed that innovative firms are increasing their potential,performances and market shares.The main structure of the thesis are founded in a theoritical model. Thequestionnaires applied in the Turkish natural gas sector have shown that concurrentengineering has a important role in the innovation process in the pipeline sector.However, to obtain higher benefits from concurrent engineering approach otherparameters affecting the innovation and product development have to be improved.