1990 yılında Marmara denizinin kuzeybatısında ve Batı Karadeniz'in bazı bölgelerinde beyaz kum midyesi (Chamelea gallina Linneaus, 1758)'nin yumurta bırakma süresinin tespiti
  1. Tez No: 17890
  2. Yazar: MEHMET CENGİZ DEVAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIK K. ORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
-43- Nisan - Aralık 1990 tarihleri arasındaki 9 aylık dönem boyunca Kuzey Marmara (Selimpaşa, Marmara Ereğlisi ve Kumbağ) ve Batı Karadeniz (Karasu, Kocaali ve Melenağzı) bölümlerinden periyodik olarak alınan Chamelea gallina Linnaeus 1753(Mollusc:a Bivalvia) üzerinde biometrik ve histolojik çalışmalar yapıldı.“Minor axis”olarak boyu 20 mm. 'den daha küçük olan C. gallina L. 'nın araştırma periyodu süresinceki total ortalama sı Kumbağ' da %5 2. 82, Marmara Ereğlisi ve Selimpaşa 'da %l4.1o, Karasu, Kocaali ve Melenağzı' nda %6.78 olarak tespit edildi. Yumurtlama dönemini tespit amacıyla mikroskobik olarak yapılan histolojik incelemeler ve makroskobik gözlemler sonunda Kuzey Marmara bölümünde ;Mayıs ayının ortalarına doğru olgun yumurta ihtiva etmeye başlayan C. gallina L. 'nin üreme periyodunun 15 Mayıs-15 Ağustos tarihleri arası olduğu ve bu periyot içinde maximum yumurtlamanın Haziran ve Temmuz ayların da gerçekleştiği tespit edildi. Batı Karadeniz bölümünde ise; Olgunlaşma dönemine Mayıs ayının ikinci yarısı içinde giren C. gallina L.'nin üreme peri odu 1 Haziran-1 Eylül tarihleri arası olduğu ve bu periyot içinde maximum yumurtlamanın Haziran ayının sonlarından Ağustos ayının başlarına kadar sürdüğü, tespit edildi.
Özet (Çeviri)
- 44- SUMMARY Bi oma trie and histological studies oa Chamalea galliaa Idoaaeus 1758 (Molluscs »Bivalvia) in the Northern parts of the Marmara Sea (Selimpaşa, Marmara Ereğlisi and Kumbağ) and Western Black Sea (Karasu, Kocaali and Melenağzı) were carried out in April-December 1990. The percentages of C.gallina Iul758,the minor axis being less than 20 mm| were in Kumbağ %52. 84, Marmara Ereğlisi and Selimpaşa #14.16 and in Karasu,Kocaali, Melenağzı %6.78. As a result of the histological investigations carried on microscopic and macroscopic observations, it was deter mined that C.gallina 1. 1758 contained eggs in the gonads from the middle of May on. îhe spawning occured in the Northern parts of the Marmara Sea in 15 May- 15 August and the peak of spawning was in June-July. However in the Western parts of the Black Sea the spawn ing occured between 1 June-1 September and the peak of spawning occured from the end of June till the begining of Ausrust.