Beykoz dalyanının işleyişi ve avcılığı üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 17891
  2. Yazar: TOMRİS BÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KEMAL ORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, Beykoz Dalyanının 1990 dalyan avcılığı sezonundaki verimliliğini belirlemek' için yürütülmüştür. Beykoz Dalyanının kuruluşu ve kaldırılışı arasındaki dönemde lüfer (Pomatomus saltator L.1766), Çinekop (Pomatomus saltator L.1766), Kofana (Pomatomus saltator L.1766), Karagöz (Diplodus vulgaris E.Geoffroy Saint-Hilaire 1817), Minekop (Umbrina cirrosa L.1758), Kefal (Mugilidae ) 1 :. balıkları avlanmış, bunların miktarları tespit edilmiş ve' dalyanın işleyiş şekli incelenmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre dalyan balıkçılı ğı diğer avlama yöntemlerine göre oldukça zor ve zamanı sınırlı bir avlama yöntemi olup, aşırı avcılık, kirlilik ve boğaz trafiği nedeniyle bu sezonda avlanan balık miktarında önemli bir düşme olduğu da saptanmıştır. Ayrıca diğer yöntemlere göre verimliliği daha az olmakla beraber avlanmanın yasak olduğu dönemde kurulması ve bu dönemde balıkların az oluşu ve fiyatının pahalı olması nedeniyle balıkçılara kâr sağlayan bir avlama sistemidir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine to producti vity of the Beykoz Dalian in the catch season 1990. Blue- Fish (Pomatomus saltator L.1766), Small Blue-Fish (Pomatomus saltator L.1766), Large Blue-Fish (Pomatomus saltator L.1766) Common two Banded (Diplodus vulgaris E.Geoffroy Saint-Hilare 1817), Corb (Umbrina cirrosa L.1758) and Mullet (Mugili.^-.aSLİLSl) were caught in catch season of 1990. Compared to other catching methods, the Dnliun catch method is more difficult and the duration of the catch is Limited. Due to over, fishing, pollution and the traffic in the Bosphorus, the amount of catch was reduced. Compared to other methods of fishing, the amount of the catch is less. The catch of fish in the Beykoz Dalian is carried in a period, in wich the catch with other methods is prohibited, it is profitable for the fishermen.