Kükürtlü ve kükürtsüz koşullar altında artan oranlarda azot uygulamasının buğdayda verim ve verim unsurları üzerine etkisi
The effect of increasing rates of nitrogen under the conditions with sulphur and without sulphur on yield and yield components of wheat
  1. Tez No: 178937
  2. Yazar: MİNE BAŞÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ TOLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yürütülen bu tez çalışmasında artan oranlarda uygulanan azot (0, 3, 6, 9 kg/da) ve kükürdün (0, 3 kg/da) Bezostaja-1 buğday çeşidinde verim ve verim unsurları üzerine etkisi araştırılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, artan azot dozlarının Bezostaja-1 buğday çeşidinde biyolojik ağırlık özelliği üzerine etkili olduğu belirlenmiştir. Kükürt dozunun incelenen özelliklerden başakta tane sayısı üzerine etkisi önemli olmuştur. Azot ve kükürt dozları interaksiyonunun incelenen verim unsurlarından 1000 tane ağırlığı üzerinde etkisinin önemli olduğu belirlenmiştir.Bu araştırmanın sonuçları, Bezostaja-1 buğday çeşidinde artan oranlarda uygulanan azot ve kükürt dozlarından S(+) ve N6 uygulamalarının tane verimi üzerine en etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the effect of nitrogen, applied in increasing rates of 0, 3, 6, 9 kg N/da, and sulphur on yield and yield components of wheat Bezostaja-1 is studied.According to the results of the study, increasing rates of nitrogen was effective on the biological yield parameter. Effect of sulphur on the grain number per spike was significant. The interaction effect of nitrogen and sulphur on thousand-grain weight was observed as significantThe results of the study indicated that among the rates of nitrogen and sulphur, S (+) and N6 was the most effective on grain yield of wheat Bezostaja-1.