Boru demetine paralel akışın deneysel sonuçlarının nümerik metotla karşılaştırılması
The comparison of experimental results of the parallel flow in a rod bundle with a numerical method
  1. Tez No: 178945
  2. Yazar: IŞIK TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Günümüzde çalışmakta olan nükleer güç üreticilerinin hemen hepsinde kaplanmış çubuklar biçiminde yakıt kullanılmaktadır. İlerleyen çalışmalara bakıldığında, hızlı üretken reaktörlerin ilk örnekleri için bile bu çalışmalar geliştirilmektedir. Özellikle, bu yakıt çubuklarının aralarındaki boşlukları kiriş içinde düzgün tutacak ızgara ya da sarmal tel gibi tutucular tasarlanmaktadır.Son elli yılda en iyi ürünleri elde etmek için bazı deneysel ve kuramsal çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar yakıt çubuğu demetinin özel yerleştirmesi içinde soğutucu akışın ve ısıl sorunların daha iyi bilinmesini sağlar.Sunulan bu çalışmada, bir hızlı üretken SNR reaktörün, yakıt çubuğu demeti arasındaki akışın, sıcak-tel yelölçeri kullanarak ölçülmüş ortalama hız değerleri ve ikincil akışlarının, ticari bir hesaplamalı akışkanlar dinamiği programı olan Fuent 6.1.22 kullanmak suretiyle bulunan sonuçlarla karşılaştırılması hedeflenmiştir. Özellikle, akışı bozan ve sorunlara yol açan ızgara aralığındaki boşluğun etkisi ayrıntılı olarak incelenmiştir.Anahtar Kelimeler : İkincil Akışlar, Boru Demeti , Hesaplamalı Akışkan Dinamikleri, Dairesel Olmayan Kanallarda Türbülanslı Akış.
Özet (Çeviri)
Almost all of the nuclear engines in operation today use fuel in the form of sheathed rods. To the view of the studies in progress it will undoubtedly be of even for the first generation of the fast breeder nuclear reactors. Specially conceived devices spiral wire, wound on the element, or grids of spacing maintain these fuel rods in uniform beam.Regarding to obtain from always better yields, several experimental and theoretical studies were businesses during last fifty years. They allowed a better knowledge of the coolant flow and thermal problems within the special configuration constituted by the beam of tubes.The principal purpose of this study is the comparison of the characteristics of the flow, average values and secondary flows through a rod bundle of a fast breeder nuclear reactor SNR, by using hot-wire anenometry, with a commercial computational fluid dynamics program Fluent 6.1.22. Particularly, the effect of grid spacings which are breake the coolant flow and caused disturbances is analyzed in detail.Keywords : Secondary Flows, Rod Bundle, Computational Fluid Dynamics, Turbulent Flow in Non-Circular Ducts.