Eskişehir koşullarında kanola ve buğdaydan sonra ekilen mısırda verim ve verim ögelerinin saptanması
Determining yield and yield component of maize cultivated after canola and wheat under Eskişehir conditions
- Tez No: 178951
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma; Eskişehir koşullarında kanola ve buğdaydan sonra ekilen mısırda verim ve verim ögelerinin saptanması amacıyla 2006 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi Uygulama ve Araştırma tarlalarında yürütülmüştür.Araştırmada, materyal olarak P ? 3394, Luce ve Sinatra hibrit mısır çeşitleri kullanılmış, çeşitler kanola ve buğday sonrası sonbaharda derin sürülerek bırakılmış ve ilkbaharda tohum yatağı hazırlanmış parsellere tesadüf blokları deneme desenine uygun ve dört tekerrürlü olarak ekilmiştir. Mısırlar damla sulama yöntemi ile sulanmış, gübreleme fertigasyon şeklinde uygulanmıştır.Orta Anadolu Türkiye'nin en fazla pancar eken bölgesidir. Ancak son yıllarda pancar üretimine getirilen sınırlamalar sonucunda sulanabilen geniş alanlar açığa çıkmıştır. Bu alanlarda yetiştirilebilecek bitkiler arasında mısır ve kanola devletçe teşvik de gören iki önemli seçenektir. Her iki bitkinin içinde yer aldığı üretim deseni ve ekim nöbeti sistemi henüz çok yenidir ve bu konuda araştırmaya dayanan yeterince veri bulunmamaktadır. Bu çalışama bu eksikliği gidermeye katkı amacıyla yapılmıştır.Araştırmada incelenen özelliklerden bitki boyu, koçan boyu, koçan ağırlığı ve tane veriminde en yüksek değerler P ? 3394 çeşidinde; yaprak alanı, koçanda kabuk ağırlığı ve sömek ağırlığında Luce çeşidinde; koçanda kabuk sayısı ve hektolitre ağırlığında Sinatra çeşidinde belirlenmiştir.Ekim nöbeti sistemlerinden ön bitki buğday olanında bitki ve koçan boyu, koçan ve koçanda yaprak ağırlığı, koçanda sıra sayısı ve tane ağırlığı, sömek ağırlığı, hektolitre ağırlığı, 100 tane ağırlığı ve tane verimi değerleri ön bitkisi kanola olana göre daha yüksek olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine yield and yield components of maize which grown in rotation with canola and wheat in the research fields of Eskisehir Osmangazi University Agriculture Faculty in 2006.In the study, hybrid maize cultivars P ? 3394, Luce and Sinatra were used as materials. Cultivars were sown in the plots of which soils deeply plowed following canola and wheat in autumn and prepared seedbed in spring. Experiment was conducted according to a randomized block design with four replications. Plants were irrigated by drip irrigation method and fertilizers were applied by fertigation.Central Anatolia is the highest sugarbeet growing region of Turkey. However, in the recent years large agricultural lands left because of quota for sugarbeet production. In this arable lands, maize and canola are two important alternatives among the subsidized crops by goverment. Crop pattern and rotation systems have been just new ones in which these two crops included and there is not enough data about this based on research. This study was carried out to fulfilling this need.Among the parameters obtained in the study, the highest plant height, ear height, ear weight and grain yield were determined in cv. P ? 3394; the highest leaf area, ear hull weight and cob weight were found in cv. Luce, the highest number of ear hull and hektoliter weight were determined in cv. Sinatra.Among the crop rotation systems, higher plant and ear height, ear weight, leaf weight per ear, number of kernel rows per ear and kernel weight, cob weight, hektoliter weight, thousand kernel weight and grain yield were determined in wheat-maize rotation than canola-maize rotation.